Współfinansowany przez PISF film Pawła Wysoczańskiego "Jutro czeka nas długi dzień" nominowano do nagrody Best Foreign Documentary na Firenze Film Festival - poinformował w czwartek na Twitterze Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF).

Jak podał na Twitterze PISF, film znalazł się również w konkursach festiwali filmowych w Buenos Aires i Meksyku, a także w konkursie niemiecko-czesko-polskiego Neisse Film Festival.

Przypomniano, że film w tym roku film otrzymał również specjalne wyróżnienie jury podczas Doc Edge International Documentary Film Festival w Nowej Zelandii. Doceniono go za "piękną kompozycję i wyjątkowe osobiste zaangażowanie".

"Film Wysoczańskiego dotyka tajemnic różnych wyznań i poszukuje w nich istoty dobra. W +Jutro czeka nas długi dzień+ (+Long day tomorrow+) wykorzystano piosenkę Boba Dylana, która dopełnia tę wyjątkową opowieść" - czytamy na stronie PISF.

Bohaterką filmu jest Helena, "która dla własnego zdrowia już dawno powinna przejść na emeryturę, ale nie potrafi". "Jest Polką, która przyjechała do Indii trzydzieści lat temu i została na resztę życia. Pracuje w ośrodku dla trędowatych i ich dzieci Jeevodaya. Jest lekarką, opiekuje się m.in. małymi podopiecznymi, których nie tylko leczy, ale również wychowuje. Nie bez powodu wszyscy w ośrodku mówią do niej nie inaczej jak +mama+" - napisano w opisie filmu.

Jak wyjaśniono, "tylko jednej osobie nie jest w stanie to przejść przez gardło – nowemu dyrektorowi, który robi wiele, by się kobiety pozbyć, bo ma ona zbyt dużą władzę". "Choć jest katolickim księdzem, to nie jest w stanie docenić miłosiernego zaangażowania kobiety, pogardliwie nazywając ją Matką Teresą" - dodano na stronie PISF.