Projekt "Muzeum pod wirtualną lupą" otrzymał dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci".
Jak podało Muzeum, w ramach projektu zeskanowano pięć wystaw stałych w Pałacu Górków oraz fragmenty ekspozycji w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci.
„Głównym celem przedsięwzięcia jest stworzenie możliwości samodzielnego, wirtualnego zwiedzania. Takie rozwiązanie pozwala na korzystanie z dóbr kultury osobom, które z różnych względów nie mają możliwości, aby złożyć wizytę w muzeum. Ponadto forma wirtualnego obcowania z dziedzictwem jest bliska osobom z młodszego pokolenia. Być może w ten sposób uda się zachęcić je do zwiększania świadomości historycznej” – podkreślono.
Muzeum Archeologiczne zapowiedziało, że swoją wirtualną ofertę będzie uaktualniało co tydzień. Obecnie można m.in. pogłębić swoją wiedzę dzięki nagraniom prezentującym omówienie muzealnych artefaktów – opisy tłumaczone są także na język migowy. Na stornie muzeum, oraz na profilach w mediach społecznościowych dostępne są również muzealne Vlogi.
Częścią projektu "Muzeum pod Wirtualną Lupą" są ponadto zagadki graficzne i quizy oparte zarówno na zdigitalizowanych wystawach, oraz różnego rodzaju materiałach udostępnionych na stronach internetowych muzeum oraz rezerwatu.