Rusza trzydniowy festiwal online „YouTube Dni Kultury”, który powstał we współpracy z teatrami i twórcami polskiej sceny. Jak obejrzeć You Tube Dni Kultury? Od 18 do 20 września każdy będzie miał taką możliwość. Poniżej opis spektakli i link do prezentacji.
ikona lupy />
Media

Dzięki festiwalowi "YouTube Dni Kultury" widzowie będą mieli szansę zanurzyć się w artystycznym klimacie i odwiedzić w czasie jednego weekendu aż 13 teatrów z całej Polski. Program jest bardzo bogaty - od polskiego kanonu teatralnego przez musicale po spektakle eksperymentalne. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie.

W marcu świat kultury się zatrzymał. Wiele festiwali i wydarzeń kulturalnych z całego świata zostało odwołanych. Instytucje artystyczne zostały zamknięte na kilka miesięcy. I choć teraz ponownie otwierają swoje drzwi dla publiczności i rozpoczynają nowy sezon, to nadal obowiązują ścisłe restrykcje, które znacznie utrudniają ich funkcjonowanie. Dlatego wiele z teatrów, ciesząc się z możliwości grania na żywo, nie zapomina o kontakcie z widzami online i prezentując swoje treści w internecie, zachęca do powrotu na prawdziwą widownię.

Wszystkie materiały będą dostępne za darmo na oficjalnych kanałach teatrów i twórców na YouTube.

PROGRAM

18 września (piątek)

18.09, godzina 15:00 – wywiad z Krystyną Jandą

Poprowadzi: Tomasz Raczek

18.09, godzina 15:00 – „Nieznośnie długie objęcia”

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie
Reżyseria: Iwan Wyrypajew

Opis: Akcja toczy się w Nowym Jorku i Berlinie. Czwórka bohaterów: troje przyjeżdża do Nowego Jorku z Europy w poszukiwaniu „lepszego” życia, tylko jeden z nich tu się urodził i wychował. Całej czwórce nie udaje się odnaleźć harmonii, ich życie przekształca się w koszmar, ale nagle z każdym z nich dzieje się coś niezwykłego. Dochodzi do spotkania z kosmiczną świadomością i to spotkanie całkowicie odmienia życie wszystkich bohaterów.

Obsada: Karolina Gruszka, Julia Wyszyńska, Dobromir Dymecki, Maciej Buchwald.

18.09, godzina 17:00 – „Saturn i Mel, czyli człowiek, który chciał być rzeczą”

Klub Komediowy
Reżyseria: Michał Sufin

Opis: "Saturn i Mel, czyli człowiek, który chciał być rzeczą" to futurystyczna afera muzyczna, odbywająca się w domostwie pary tytułowych, przygniecionych własnym luksusem nuworyszy. Spektakl opowiada o kryzysie w technokratycznym zamkniętym osiedlu przyszłości. Czy w miasteczku Gestalt znajdzie się ktoś, kto odeprze legislacyjną ofensywę myślącego wyposażenia?
Czy rzeczy uzyskają prawo wyborcze, a Gwarancyjna Karta Praw zapewni im status podmiotów nieprzestawialnych? A może uda się wprowadzić ustawę antygadżetową? W sam środek politycznego mętliku trafia niczego nie podejrzewający przybysz z biednej, sąsiadującej z Gestaltem Betonii. Czy jednak nie skrywa on kluczowego dla fabuły sekretu?

Obsada: Wolfgang Saturn – Michał Meyer, Mel Saturn – Karolina Bacia, Albert Solong – Mateusz Kwiecień, Spirulin Szewczyk – Bartłomiej Magdziarz, Rozrywacz – Mateusz Lewandowski.

18.09, godzina 18:00 – „Kapelusz Gombrowicza”

Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu
Reżyseria: Małgorzata Potocka

Opis: Czy w oczekiwaniu na XIV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski uda nam się znaleźć Gombrowicza na ulicach Radomia? Sami zobaczcie!

Obsada: Małgorzata Potocka, aktorzy Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, uczestnicy projektu "Tango w Teatrze", Tomasz Tyczyński, Anna Spólna, radomianie.

18.09, godzina 19:30 – „BEM! Powrót Człowieka-Armaty”

Teatr Syrena
Reżyseria: Michał Walczak

Opis: Amerykanie zawsze mogą liczyć na pomoc Supermana i Batmana, ale my też mamy swoich superbohaterów. Teatr Syrena zafunduje Wam musicalową jazdę historycznym roller coasterem! Pamiętacie banknot dziesięciozłotowy z Józefem Bemem? Generał BEM – artylerzysta, inżynier, budowniczy, jeden z dowódców Powstania Listopadowego, muzułmanin, bohater Polski i Węgier, Strażnik Galaktyki. Słowem: Człowiek-Armata! Ukazujemy go z dystansem i jako bohatera kabaretu nawiązującego do naszego „tu i teraz".
Nasz spektakl opowiada historię czasem z niej żartując, czasem zatrzymując się w zadumie, ale i udowadniając, że toczy się kołem. Ocena, kim był Bem jednak należy do Was! Bez akademii ku czci, za to z dużą dawką muzyki. Z musicalem łączy „BEMA" chwytliwa muzyka Wiktora Stokowskiego, pomysłowa scenografia Mariusza Napierały („Mamma Mia!", „Once"), efektowne kostiumy Bożeny Ślagi i choreografia Jarosława Stańka i Katarzyny Zielonki („Czarownice z Eastwick").
Do artystów znanych ze spektakli Teatru Syrena i ekipy Pożaru dołączają aktorzy Teatru Dramatycznego w Warszawie - Mariusz Drężek i Łukasz Wójcik.„BEM! Powrót Człowieka-Armaty” jest koprodukcją trzech teatrów: Teatru Syrena, Pożaru w Burdelu i Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach.

Obsada: Monika Babula / Magdalena Grąziowska,Joanna Kasperek /Jolanta Litwin-Sarzyńska, Lena Piękniewsk, Magdalena Placek-Bory, Kornelia Raniszewska, Agnieszka Rose, Anna Terpiłowska, Krzysztof Broda-Żurawski,Mariusz Drężek (aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie) / Łukasz Wójcik (aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie), Przemysław Glapiński / Jacek Mąka, Filip Kosior, Mariusz Laskowski, Andrzej Plata / Jacek Pluta, Piotr Siejka, Wojan Trocki.

19 września (sobota)

19.09, godzina 14:30 – „Operowym głosem”

Teatr Wielki - Opera Narodowa

Opis: OPEROWYM GŁOSEM to pierwszy vlog w Polsce w pełni poświęcony teatrowi operowemu. Młody śpiewak – Jasin Rammal-Rykała – w przystępny sposób odkrywa przed widzami tajniki świata opery i stara się obalić wiele związanych z nim mitów, funkcjonujących w powszechnej świadomości.
Młodzi obiorcy mogą poznać Teatr Wielki - Operę Narodową od kulis, odwiedzić wirtualnie miejsca niedostępne zwykle dla publiczności czy stanąć na jednej z największych scen świata! Cykl przybliża libretta spektakli, sylwetki wielkich śpiewaków oraz codzienne problemy, z którymi zmagają się artyści. W premierowym odcinku vloga, opublikowanym przy okazji festiwalu YouTube Dni Kultury, prowadzący postara się przekonać widzów, że opera nie jest tak nudna, jak sądzili.

19.09, godzina 16:00 – „Utwór sentymentalny na czterech aktorów”

Teatr Montownia
Reżyseria: Piotr Cieplak

Opis: W zamkniętej przestrzeni podwórka, opowiedziane zostaną historie lokatorów kamiennicy. Zwyczajne-niezwyczajne losy czterech panów krzyżują się i splatają w tragikomicznym finale, a ich słodko-gorzkie perypetie sumują się w wypowiedź o pochwale świata i jego tajemnic.
Historie zostaną opowiedziane bez słów – za pomocą ciała, gestu oraz kartonu, sznurka, bambusowych drążków i oczywiście muzyki, dzięki czemu będą zrozumiałe pod każdą szerokością geograficzną. Świat stworzony na scenie to papierowa rzeczywistość ze snu, bez komputerów, nowoczesnej techniki, ale niemniej skomplikowana i zaskakująca precyzyjną strukturą oraz… precyzją puszczonej w ruch maszynerii teatralnej.

Obsada: Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski, Maciej Wierzbicki

19.09, godzina 18:00 – „Tyle miłości” (fragmenty)

Studio Buffo
Reżyseria: Janusz Józefowicz

Opis: POLSKIE SZLAGIERY FILMOWE I KABARETOWE Z LAT 20. I 30. Przedstawienie jest dedykowane tym, którzy kochali, kochają lub będą kochać. Spektakl miał swoją premierę 16 marca 1996.
„Spektakl w Buffo nie różniłby się od licznych rewii przedwojennych szlagierów, gdyby nie poczucie humoru Janusza Józefowicza oraz pomysłowe połączenie teatru z techniką filmową. Wielbiciele stylu Buffo – inteligentnej parodii, młodych głosów i brawurowej choreografii – nie będą zawiedzeni. Rozrywka w starym, dobrym stylu.”/Roman Pawłowski, Gazeta Wyborcza/.

Obsada: Monika Ambroziak, Agnieszka Brańska, Joanna Chmielewska, Anna Frankowska, Katarzyna Gaweł, Katarzyna Groniec, Anna Mamczur, Barbara Melzer, Natasza Urbańska, Agnieszka Włodarczyk, Beata Wyrąbkiewicz, Wojciech Dmochowski, Paweł Hartlieb, Jarosław Janikowski, Grzegorz Kowalczyk, Antoni Mączyński (statysta), Michał Milowicz, Antoni Powierża, Janusz Józefowicz, Piotr Machalica.

19.09, godzina 19:00 – „Pan Jowialski”

Teatr Polonia
Reżyseria i opracowanie tekstu: Anna Polony, Józef Opalski
Reżyseria nagrania: Krystyna Janda

Opis: Jedna z najbardziej kochanych przez teatr i publiczność komedii Aleksandra Fredry. Obok ZEMSTY i ŚLUBÓW PANIEŃSKICH budząca też najżywsze dyskusje krytyki.
Jednocześnie to utwór stwarzający wyjątkowe szanse na wielkie kreacje aktorskie (wiele z ról w PANU JOWIALSKIM przeszło do historii polskiego teatru) i zawsze żywą reakcję publiczności. Boy nazwał PANA JOWIALSKIEGO sfinksem naszej literatury. Mamy szansę przejrzeć się w mądrości i humorze wielkiego komediopisarza. Skorzystajmy z niej.

Obsada: Aleksandra Grzelak, Krystyna Janda, Magdalena Zawadzka, Grzegorz Daukszewicz, Marian Opania, Wojciech Malajkat, Andrzej Plata, Krzysztof Pluskota, Rafał Rossa, Tomasz Przestępny.

19.09, godzina 19:30 – „Mąż i żona”

Teatr Wielki - Opera Narodowa
Libretto, choreografia i reżyseria: Anna Hop

Opis: Balet Anny Hop w jednym akcie na motywach komedii Aleksandra Fredry. Muzyka: Stanisław Moniuszko (muzyka baletowa „Na kwaterze”).
Baletowa jednoaktówka "Mąż i żona" to obraz pięciu dni z życia pary w kryzysie. Anna Hop, artystka Polskiego Baletu Narodowego, stworzyła minidramę, przeniosła kpiarską psychomachię małżeńską do połowy XX wieku. Barwna fredrowsko-moniuszkowska kraina żartu w najlepszym wydaniu z nowatorską i eklektyczną choreografią to dzieło lekkie, inteligentnie dowcipne, a równocześnie otwarte na tradycję.

20 września (niedziela)

20.09, godzina 16:00 – „Na chwilę przed spektaklem…”

Teatr Capitol Warszawa

Opis: Wirtualne spotkanie z aktorkami Teatru Capitol, które opowiedzą, co dzieje się w garderobie na chwilę przed wyjściem na scenę i zdradzą zakulisowe sekrety z garderoby, do których widz nie ma na co dzień dostępu.

20.09, godzina 17:00 – „Beniowski. Ballada bez bohatera”

Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu
Reżyseria: Małgorzata Warsicka

Opis: Brawurowy spektakl muzyczny pełen słowiańskiej fantazji! BENIOWSKI to punkrockowa historia antybohatera idealna na czasy, w których bohaterów kreuje się na potęgę…
Od Kamczatki po Baltimore, od Kresów po obozy Khana Giraja – wybierzmy się w szaloną podróż razem z imć Maurycym, by przekonać się, że dzieło Słowackiego to najdowcipniejszy utwór polskiego romantyzmu. Co zresztą potwierdza główna nagroda IV edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

Obsada: Alicja Juszkiewicz, Anna Mierzwa, Oliwia Nazimek, Julia Rybakowska, Małgorzata Walenda. Muzycy: Bartosz Buława, Łukasz Chrzuszcz, Szymon Wieczorkiewicz.

20.09, godzina 18:00 – „Klub kobiet porzuconych”

Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego
Reżyseria: Andrzej Nejman

Opis: Cztery przyjaciółki spotykają się w hotelowej restauracji, by utopić smutki w butelce wina. Tylko Anna wydaje się względnie szczęśliwa, choć jej mąż, aktor, całe dnie spędza na planie filmowym. Taka jest przynajmniej oficjalna wersja...
Kiedy dziewczyny wywęszą, że Tadeusz znajduje się właśnie w tym samym hotelu z młodziutką Gabi, postarają się ochronić Annę przed bolesną prawdą, co doprowadzi do nieoczekiwanego rozwoju wydarzeń. Kto wyjdzie zwycięsko z tej miłosnej roszady?

Obsada: Katarzyna Glinka, Lucyna Malec, Anna Karczmarczyk, Anna Cieślak, Grzegorz Wons, Andrzej Nejman, Marcin Korcz.

20.09, godzina 19:00 – „Sierpniowe wieczory z gwiazdami”

Teatr Wielki w Łodzi
Reżyseria: Michał Kocimski

Opis: W dwa ostatnie weekendy sierpnia Teatr Wielki w Łodzi zaprezentował na koncertach plenerowych operowe hity oraz przeboje muzyki filmowej XX-lecia międzywojennego, koncerty odbywały się pod wspólnym tytułem „Sierpniowe wieczory z gwiazdami”. Te pierwsze po długiej przerwie spotkania z naszymi widzami przyniosły dużo radości zarówno występującym w nim artystom jak i naszej wspaniałej widowni.
W koncercie „Operowe szlagiery” chór i soliści z towarzyszeniem fortepianu zaprezentowali najpiękniejsze arie z takich oper jak „Rigoletto”, „Trubadur”, „Traviata” Verdiego, „Eugeniusz Oniegin” Czajkowskiego, „Carmen” Bizeta czy „Straszny dwór” Moniuszki. W koncertach „Najpiękniejsze przeboje muzyki filmowej” widzowie usłyszeli szlagiery takich mistrzów, jak m.in.: Henryk Wars – Ach, śpij kochanie, Już taki jestem zimny drań, Umówiłem się z nią na dziewiątą, Emanuel Szlechter – Sex appeal, czy Jerzy Petersburski – Odrobinę szczęścia w miłości… Mimo, że pogoda płatała nam figle, publiczność bawiła się świetnie. Zobaczcie Państwo sami obszerne fragmenty koncertów. Dobrej zabawy!

Soliści: Joanna Woś, Bernadetta Grabias, Anna Wierzbicka, Agnieszka Makówka, Aleksandra Borkiewicz, Patrycja Krzeszowska, Dorota Wójcik, Hanna Okońska, Aleksandra Wiwała, Dawid Kwieciński, Arkadiusz Anyszka, Przemysław Rezner, Andrzej Kostrzewski, Łukasz Motkowicz, Rafał Pikała, Paweł Skałuba, Zenon Kowalski, Robert Ulatowski, Dominik Sutowicz, Grzegorz Szostak, Tancerze: Monika Maciejewska-Potockas, Gintautas Potockas, Laura Korolczuk, Dominik Senator
oraz chór i orkiestra kameralna Teatru Wielkiego w Łodzi Fortepian – Taras Hlushko, Dyrygent – Michał Kocimski.

Ponadto:

„Na czworakach”

Teatr Polonia
Reżyseria i reżyseria nagrania: Jerzy Stuhr

Opis: Polska klasyka. Tekst należący do polskiego kanonu teatralnego, kiedyś grany wciąż i wszędzie, dziś zyskał nowe treści i aktualność. Różewicz najwspanialszy. Jerzy Stuhr ten utwór uczynił lata temu tematem swojej pracy magisterskiej. Dziś reżyseruje i interpretuje główną postać. Inteligent w swym poniżeniu i chwale.
Jak mówi Jerzy Stuhr, reżyser: „Idea sztuki Różewicza zbiega się z moją sytuacją życiową, a zawsze taka zbieżność jest pociągająca twórczo, zwłaszcza jeśli stawia tę realną moją sytuację w świetle autoironii. Wielki Różewicz daje mi swą sztuką zakpić z siebie samego”. Wykonanie profesjonalnego nagrania było możliwe dzięki grantowi na przeniesienie spektakli w przestrzeń internetu w ramach programu KULTURA W SIECI. Część pozostałych kosztów zostało sfinansowanych dzięki darowiznom przekazanym w czasie pandemii.

Obsada: Anna Karczmarczyk, Dorota Stalińska, Michał Breitenwald, Wojciech Chorąży, Andrzej Glazer, Wiesław Komasa, Maciej Kosmala, Mateusz Kmiecik, Jerzy Stuhr.

„O jedną kropelkę za dużo”

Krzysztof Jaroszyński
Reżyseria i reżyseria nagrania: Krzysztof Jaroszyński

Opis: Do spektaklu online „O jedną kropelkę za dużo”, wszyscy aktorzy nagrali swoje role telefonami prosto z domów! To okazja do zobaczenia gry aktorskiej plejady gwiazd.
Zwykła rodzina, która w stanie zagrożenia zaczyna odsłaniać ukrywane dotąd sprawy. Niespodziewany gość „wrzuca granat” w domowe ognisko.

Obsada: Hanna Śleszyńska, Paweł Wawrzecki, Rafał Rutkowski, Zofia Nowakowska, Krzysztof Kwiatkowski.

„Projekt Kwarantanna”

STUDIO teatrgaleria

Opis: Najzdolniejsi artyści polskiego teatru, tańca i sztuk performatywnych młodego oraz średniego pokolenia w mikroprzedstawieniach przygotowanych w prywatnych mieszkaniach przy użyciu najprostszych środków. Formalny eksperyment, a zarazem wsparcie dla twórców pozbawionych zajęcia w czasie korona-epidemii.

Obsada: Wojtek Ziemilski, Weronika Szczawińska, Robert Wasiewicz, Marta Malikowska, Marta Ziółek, Agnieszka Jakimiak, Małgorzata Wdowik, Klaudia Hartung-Wójciak, Grzegorz Laszuk, Romuald Krężel, Barbara Kinga Majewska, Ramona Nagabczynska.

=====>>>>>>>>>OPISY SPEKTAKLI I LINK DO PROJEKCJI
ikona lupy />
Media / kasia chmura-cegielkowskateatra
ikona lupy />
Media
ikona lupy />
Media