76. sezon artystyczny Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego będzie bogaty w inicjatywy wychodzące z troski o środowisko. Motywem przewodnim EKO sezonu jest hasło "Usłysz nas - naturalnie", a słoiki miodu zastąpią kwiatów dla artystów.

W środę przedstawiciele katowickiej filharmonii przedstawili szczegóły planowanych działań, które w tym roku wykroczą poza sferę muzyczną. Placówka nawiązała współpracę z działającymi na rzecz ekologii organizacjami pozarządowymi - ich przedstawiciele będą doradzać artystom w działalności ekologicznej, a także przeprowadzą serię EKO Warsztatów dla melomanów w każdym wieku.

Wśród partnerów Filharmonii Śląskiej są m.in. Fundacja Park Śląski, prowadzone przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami schronisko dla bezdomnych zwierząt "Psitul mnie" w Zabrzu, Pracownia Edukacji Żywej oraz Inicjatywa Ekologiczna na Rzecz Ludzi i Zwierząt Stowarzyszenie Kurka Wodna.

Oprócz cyklu warsztatów ekologicznych, partnerzy Filharmonii przygotują również EKO Tutoriale, w których pokażą, jak na co dzień dbać o naturę.

Już niebawem na dachu filharmonii w centrum Katowic staną dwa ule, w których zamieszkają miejskie pszczoły - projekt będzie realizowany we współpracy z Pasieką Śląskie Miody. Siedziba filharmonii stanie się także schronieniem dla ptaków, które będą mogły korzystać z przygotowanych dla nich budek.

W ramach EKO Sezonu artyści oraz pracownicy administracji zobowiązali się także spełniać "EKO Uczynki", czyli włączą się w inicjatywy społeczne na rzecz ekologii. Chcą również dzielić się swoimi prywatnymi doświadczeniami, które na co dzień pomagają im troszczyć się o przyrodę.

"Misją Filharmonii Śląskiej będzie nie tylko promowanie proekologicznego trybu życia, ale także bycie na co dzień bardziej przyjazną środowisku. Dlatego też będzie dążyć do zmniejszenia zużycia energii i wody, będzie stopniowo rezygnować z części materiałów drukowanych, zadba także o segregację śmieci" - deklarują przedstawiciele filharmonii, którzy chcą w tym roku odejść od wręczania artystom kwiatów - mają je zastąpić słoiki miodu.

"Nowy sezon Filharmonii Śląskiej będzie okazją do zwrócenia uwagi melomanów na kwestie ekologiczne; pozwoli on także szerzej spojrzeć na to, w jaki sposób instytucje mogą przyczynić się do poprawy wspólnego życia. To wszystko oczywiście w towarzystwie muzyki, bo to ona przecież inspiruje do działania" - podsumowują katowiccy filharmonicy.

Dla melomanów filharmonia przygotowała tzw. EKO Abonamenty na pierwsze cztery miesiące nowego sezonu artystycznego. W ramach takiego abonamentu miłośnicy muzyki wysłuchają różnych typów koncertów: symfonicznych, z pełną orkiestrą i chórem, koncertów Śląskiej Orkiestry Kameralnej oraz recitali organowych, w ramach Multimedialnych Wieczorów Organowych. Publiczność będzie uczestniczyć w koncertach wiążących się tematycznie z naturą, środowiskiem, bliskością przyrody. Dodatkowo posiadacze abonamentów zostaną zaproszeni na dwa spotkania z cyklu EKO Warsztaty, podczas których specjaliści opowiedzą, jak w codziennym życiu można być "eko".

Repertuar zaplanowanych do grudnia tego roku koncertów jest zróżnicowany - łączy w sobie muzykę dawną, najnowszą, musicalową i filmową. Orkiestrę symfoniczną poprowadzą znani dyrygenci, m.in. Bassem Akiki, Yaroslav Shemet, Massimiliano Caldi, Christian Schumann, Mirosław Jacek Błaszczyk i Maciej Kotarba. Wraz z filharmonikami wystąpią soliści, m.in. Janusz Wawrowski, Rainer Honeck, Andrew Zolinsky, Bożena Bujnicka, Krzysztof Lasoń, Stanisław Lasoń czy Jarosław Bręk. Natomiast Śląską Orkiestrą Kameralną zadyrygują jej nowi szefowie – Maciej Tomasiewicz oraz Piotr Pławner.