Efekty pracy aktorów i aktorek Teatru 21, osób z zespołem Downa i autyzmem, zostaną do końca września zaprezentowane na stronie internetowej oraz na Facebooku stołecznego Teatru 21. Filmy te powstały w ramach projektu "Strategie przetrwania".

"Aktorzy i aktorki Teatru 21 - osoby z zespołem Downa i autyzmem - wykorzystali sytuację zamknięcia w domach, by opowiedzieć o swojej percepcji doświadczenia lockdownu z perspektywy artystów z niepełnosprawnościami. Ich prace możemy poznać dzięki projektowi Strategie przetrwania realizowanemu w ramach Centrum Sztuki Włączającej - napisał w informacji przesłanej PAP Jakub Drzewiecki z Teatru 21.

Jak wyjaśnił, "Strategie przetrwania" to projekt, który zrodził się w czasie pandemii jako swojego rodzaju reakcja obronna na zaistniałą sytuację, gdyż aktorzy i aktorki Teatru 21 (osoby z zespołem Downa i autyzmem) z powodu pandemii zostali pozbawieni możliwości pracy w teatrze.

"Między marcem a czerwcem br. próby Teatru 21 przeniosły się do internetu. Raz w tygodniu prowadziliśmy z aktorami próby, które stanowiły możliwość kontaktu, rozmowy, krótkiego treningu aktorskiego, ale przede wszystkim stanowiły okazję do dzielenia się przemyśleniami dotyczącymi stanu izolacji. To na próbach aktorzy pokazywali pozostałej części zespołu efekty swojej pracy, a także przetwarzali nowe tematy i pomysły" - powiedziała reżyser Teatru 21 Justyna Sobczyk, cytowana w przesłanej informacji.

Podkreśliła, że prace powstałe w ramach projektu są "zapisem indywidualnego, twórczego radzenia sobie z lękiem i stresem związanym z pandemią". "Strategie przetrwania można określić jako swoiste archiwum prac, które przetwarzają doświadczenie izolacji" - dodała.

W ramach projektu zaprezentowane zostaną prace ósemki aktorów Teatru 21: Grzegorza Brandta, Mai Kowalczyk, Daniela Krajewskiego, Barbary Lityńskiej, Piotra Sakowskiego, Aleksandry Skotarek, Cecylii Sobolewskiej i Marty Stańczyk.

"Są to zarówno prace plastyczne, opowiadania, wiersze, bajka dla dzieci, pamiętniki, dzienniki, zdjęcia, krótkie filmy, zapisy snów jak również ambalaże czy autorskie choreografie. Zostały one w formie filmów zmontowane, przetworzone i przygotowane do prezentacji online przez artystów wideo - Magdalenę Łazarczyk i Łukasza Sosińskiego" - napisano.

Pierwszym filmem opublikowanym w ramach "Strategii przetrwania" jest "Piosenka" Mai Kowalczyk, którą obejrzeć można na kanale YouTube (https://youtu.be/m9xcvrb0tq0).

Zapowiedziano, że kolejne prace aktorów i aktorek będą pojawiać się do końca września na stronie internetowej Teatru 21 (https://teatr21.pl/strategie-przetrwania) oraz na jego Facebooku (https://facebook.com/teatr21). Wszystkie filmy posiadają tłumaczenie na polski język migowy oraz opatrzone są audiodeskrypcją.

Drzewiecki poinformował, że jeszcze we wrześniu Magdalena Łazarczyk i Łukasz Sosiński przygotują wideoinstalację, która będzie miała charakter zmontowanego kolażu prac zespołu aktorskiego Teatru 21.

"Strategie przetrwania" to projekt inicjujący trzeci sezon Centrum Sztuki Włączającej (CSW), który odbywa się pod hasłem "Nie zostawiaj nikogo w tyle!" W ramach kolejnego sezonu CSW rozwijana będzie refleksja o polskim środowisku teatralnym w kontekście różnorodności.

Program Centrum Sztuki Włączającej jest współfinansowany przez m.st. Warszawę i dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci".