Artyści reprezentujący przekrój polskiej sceny jazzowej wystąpią na rozpoczynającym się w piątek Sopot Jazz Festiwal 2020. W Operze Leśnej zagra m.in. kwartet Macieja Obary oraz Miśkiewicz Quintet wraz z Dorotą Miśkiewicz i Polską Filharmonią Kameralną Sopot.

Sopot Jazz Festival to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali jazzowych w Polsce, kontynuujący tradycję jazzową w kurorcie sięgającą 1956 roku.

W poprzednich latach festiwal odbywał w październiku m.in. w salach hoteli i klubach. W tym roku, z powodu z pandemii koronawirusa zdecydowano się przenieść imprezę na ostatni weekend sierpnia i zorganizować ją w otwartej przestrzeni Opery Leśnej.

„Chciałem pokazać przekrój pokoleniowy polskiego jazzu i ukazać tę naturalną zmianę pokoleń, począwszy od młodych przedstawicieli, poprzez średnie pokolenie i muzyków najbardziej doświadczonych. Dzięki kreatywności artystów, poruszających się w najrozmaitszych stylistykach, chciałem ukazać natomiast różnorodność naszej sceny jazzowej” – powiedział kurator programowy Sopot Jazz Festiwal 2020 Marcin Wasilewski cytowany w komunikacie prasowym, przekazanym w środę, przez biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Sopocie.

Pierwszy dzień tegorocznego Sopot Jazz Festiwal to koncert Maciej Obara (Polish) Quartet oraz zespołu EABS.

Ceniony w Europie kwartet Macieja Obary tworzy muzykę wielowarstwową. Równowagę dla intensywnego brzmienia saksofonu altowego Obary, oscylującego między liryzmem i wybuchowością, stanowi Dominik Wania, pianista o doskonałej technice i klasycznym wykształceniu.

Wrocławska formacja EABS, którą tworzą Marek Pędziwiatr, Paweł Stachowiak, Jakub Kurek, Olaf Węgier, Marcin Rak i Spisek Jednego (Piotr Skorupski) przyjedzie na festiwal z najnowszym albumem „Slavic Spirits”.

W sobotę na scenie Opery Leśnej wystąpią High Definition Quartet oraz Piotr Wojtasik Septet z udziałem Chóru Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka.

High Definition Quartet zaprezentuje projekt muzyczny „Dziady”, będący jazzową adaptacją dramatu Adama Mickiewicza.

Piotr Wojtasik, jeden z najwybitniejszych polskich trębaczy jazzowych, zaprezentuje natomiast przedsięwzięcie pn. „Voices”. Muzyk zaprosił do współpracy Chór Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu, będący jedynym w Polsce chórem synagogalnym.

W niedzielę, na zakończenie Sopot Jazz Festiwal 2020, zaplanowano koncert Marty Wajdzik Quartet oraz Henryka Miśkiewicza wraz z Dorotą Miśkiewicz z udziałem Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot.

Utalentowana alcistka Marta Wajdzik to najmłodsza uczestniczka sopockiego festiwalu. Na scenie wspierać ją będą uznani muzycy średniego pokolenia: Paweł Tomaszewski, Paweł Dobrowolski oraz Robert Kubiszyn.

Finałem Sopot Jazz Festival 2020 będzie projekt specjalny „Pocztówki z Rio”, który Henryk Miśkiewicz, jeden z największych mistrzów saksofonu altowego w Polsce, przygotował na kwintet jazzowy i wokal z udziałem plejady najwybitniejszych uczestników polskiej sceny jazzowej - Doroty Miśkiewicz, Marka Napiórkowskiego, Sławka Kurkiewicza i Andrzeja Jagodzińskiego. Będzie im towarzyszyć ze specjalnie zaaranżowaną muzyką Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego.