Wszystkie 144 numery kwartalnika oraz 11 numerów specjalnych "Zeszytów Literackich", które w latach 1982-2018 ukazały się drukiem, najpierw w Paryżu, a następnie w Warszawie, zostały zdigitalizowane przez Bibliotekę Narodową - poinformował w poniedziałek na Twitterze Instytut Książki (IK).

Jak wyjaśniono, zdigitalizowane przez Bibliotekę Narodową zeszyty czasopisma są udostępnione w czytelniach bibliotecznej sieci academica.edu.pl.

"Obecnie, mimo starań podjętych przez twórców kwartalnika, nie ma możliwości umieszczenia cyfrowej wersji Zeszytów Literackich, tak, aby były one ogólnodostępne z poszanowaniem litery prawa. Zapraszamy więc wszystkich zainteresowanych do czytelni, które przystąpiły do programu Academica – jest ich w Polsce ponad tysiąc" – czytamy w komunikacie cytowanym na stronie IK.

We wspólnym komunikacie Biblioteki Narodowej i Fundacji Zeszytów Literackich opublikowanym w poniedziałek redaktor naczelny "Zeszytów Literackich" Barbara Toruńczyk napisała: "z żalem zawiadamiamy, że działalność Fundacji Zeszytów Literackich, wieloletniego wydawcy kwartalnika Zeszyty Literackie, dobiega końca".

"Jednocześnie informujemy, że pełny zbiór drukowanych numerów kwartalnika oraz wszystkie książki ogłoszone przez wydawnictwo Zeszytów Literackich znajdują się na półkach Biblioteki Narodowej. Pragniemy zapewnić, że naszym wspólnym celem jest, aby cały dorobek wydawniczy Fundacji Zeszytów Literackich był dostępny dla czytelników w sposób nieograniczony" - podkreślono we wspólnym komunikacie.