Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu jesienią przeprowadzi zajęcia Akademii Edukacji Antydyskryminacyjnej dla nauczycieli i aktywistów z organizacji pozarządowych. Z powodu Covid-19 odbędą się one przez internet.

"Auschwitz nie spadło z nieba - przypomniał podczas ostatniej rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu ocalały Marian Turski. Sposób patrzenia na świat, który pozwolił zwykłym ludziom zamykać innych w obozach, a następnie ich mordować, ma swój początek o wiele wcześniej. Zaczyna się od akceptowania pozornie małych rzeczy: że można wyśmiać kogoś, kto jest słabszy albo uboższy, wyrzucić z grupy kogoś, kto jest trochę inny czy nawoływać do nienawiści wobec całych grup ludzi” – powiedział w poniedziałek szef działu edukacji Muzeum Żywieckiego Maciej Zabierowski.

Oświęcimska instytucja, aby uczulić nauczycieli i aktywistów na problem wykluczenia i nauczyć ich odpowiedniego reagowania, zorganizowało zajęcia Akademii Edukacji Antydyskryminacyjnej. „Podczas zajęć nauczyciele poznają podstawy psychologii społecznej, która wyjaśnia jak funkcjonują grupy i jednostki, przeanalizują historię dyskryminacji grup mniejszościowych podczas II wojny światowej oraz poznają sprawdzone metody diagnozowania i rozwiązywania problemów dyskryminacji i wykluczenia w klasie” – poinformował Zabierowski.

Jak dodał, będzie to już czwarta edycja Akademii. Dotychczas uczestniczyło w zajęciach prawie stu nauczycieli z województw małopolskiego i śląskiego.

Tym razem z powodu pandemii koronawirusa zajęcia będą prowadzone zdalnie. Spotkania będą realizowane poprzez wideokonferencje Zoom oraz metody indywidualnej i grupowej pracy online na platformie Google Classroom.

Pierwsze zajęcia wprowadzające do kursu - opierające się na niewielkich aktywnościach online na forum - odbędą się od 5 do 9 października. 10 i 11 października przeprowadzone zostaną warsztaty antydyskryminacyjne. Następnie zaplanowano sześć spotkań warsztatowych po 45 minut. Będą się odbywały dwa razy w miesiącu do połowy grudnia.

Zapisy przyjmowane są do 11 września. Szczegóły organizatorzy zamieścili na swojej stronie internetowej: ajcf.pl/jesienna-akademia-edukacji-antydyskryminacyjnej.

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Inicjatywę wsparł Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie. Patronuje jej Rzecznik Praw Obywatelskich.

Centrum Żydowskie, którego częścią jest Muzeum, to jedyny żywy ślad po żydowskiej obecności w mieście, którego nazwę podczas wojny Niemcy zmienili na Auschwitz. Jego celem jest kultywowanie pamięci o żydowskich mieszkańcach, a także edukacja ze szczególnym uwzględnieniem problematyki Holokaustu i współczesnych zagrożeń związanych z nietolerancją. Pod jego auspicjami funkcjonuje muzeum, centrum edukacyjne i synagoga Chewra Lomdej Misznajot, która jako jedyna przetrwała wojnę.

Pierwsi Żydzi zamieszkali w Oświęcimiu w początkach XVI w. W 1939 r. ustanowili ponad połowę mieszkańców 14-tys. miasta. Po II wojnie światowej do Oświęcimia powróciło 186 Żydów. Wkrótce niemal wszyscy wyjechali.