Na tegorocznej edycji Festiwalu Warszawa Singera zobaczymy przegląd najlepszych przedstawień warszawskiego Teatru Żydowskiego, m.in. „Jak w przedwojennym kabarecie”, „Szabasową dziewczynę”, „PeKiN”, „Dziś wieczorem: Lola Blau”, „Ginczanka. Chodźmy stąd” czy „Balkon Goldy”, spektakle kabaretowe sceny letniej oraz duński spektakl muzyczny „Job – prosty człowiek”. XVII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się w dniach 22-30 sierpnia 2020 r.

ikona lupy />
Media

Teatr z Danii

Spektakl duńskiego teatru OFF OFF/PRODUKTION „Job – prosty człowiek” w reż. Rolfa Heima, pokazany zostanie 25 sierpnia w warszawskim Centrum Kultury Łowicka. Zręczny dowcip i inteligentny humor oraz muzyczne zakorzenienie we wschodnioeuropejskiej tradycji klezmerskiej towarzyszy opowieści „Job” o historii emigracji Mendla Singera, żydowskiego nauczyciela, z domu w małej rosyjskiej wsi do „nowego świata” na nowojorskim Manhattanie w czasach, gdy świat stoi u progu I wojny światowej. To głęboko fascynujące połączenie muzyki, opowiadania i dramatu. Sztuka oparta jest na powieści Josepha Rotha, jednej z kluczowych w światowej literaturze emigracyjnej, która pozostaje aktualna. Za rolę Mendela Singera i całej jego rodziny w spektaklu „Job”, znana duńska aktorka teatralna i filmowa Ina-Miriam Rosenbaum została nagrodzona najbardziej prestiżową nagrodą w teatrze duńskim - nagrodą Reumerta 2018 dla najlepszej aktorki.

Spektakle Teatru Żydowskiego

Warszawa Singera to doskonała okazja do obejrzenia spektakli warszawskiego Teatru Żydowskiego. Na gościnnej scenie Teatru Kwadrat 22 i 23 sierpnia „Jak w przedwojennym kabarecie” w reż. Gołdy Tencer. Teatr Żydowski zaprosi na scenę warszawskiego przedwojennego warszawskiego kabaretu, na której pojawią się szansonistki, tancerki, humoryści. Lubimy, to, co znamy, czyli „tour de chant” szlagierów i monologów tamtych lat. I jak w przedwojennej Warszawie - repertuar polski i żydowski: „Brunetki, blondyki”, „Ta mała piła dziś i jest wstawiona”, „Majn jidisze mame”, „Chiri bim, chiri bom” i dużo, dużo, dużo więcej…

26 i 27 sierpnia na scenie Ośrodka Kultury Arsus „Szabasowa dziewczyna” w reż. Marcina Sławińskiego, przebojowa komedia Daniela Simona, od którego komediowych tricków uczył się Woody Allen. To zabawna historia pary narzeczonych, opowiedziana w kontekście poznawania religii judaistycznej i mozolnej nauki żydowskich zwyczajów chcącej przejść na judaizm narzeczonej głównego bohatera.

Bogato przedstawia się też festiwalowy repertuar Sceny Kameralnej im. Szymona Szurmieja przy ul. Senatorskiej 35. „Ginczanka. Chodźmy stąd” w reż. Krzysztofa Popiołka, planowany na 26 sierpnia, to muzyczno-poetycka opowieść o zbyt krótkim życiu utalentowanej Zuzanny Ginczanki, poetki międzywojnia, choć bardzo młodej, to już docenionej przez Gombrowicza, Tuwima i krąg Skamandrytów. W roli Ginczanki Ewa Dąbrowska, której towarzyszy muzyka na żywo w wykonaniu Andrzeja Perkmana. Ginczanka, która w ostatnich latach stała się właściwie ikoną, na Festiwalu Warszawa Singera powróci kilkakrotnie.

„Dziś wieczorem: Lola Blau” Georga Kreislera, z piosenkami Andrzeja Ozgi, w reżyserii Leny Szurmiej to najmniejszy musical świata - mimo że nostalgiczna, to okraszona czarnym humorem opowieść o miłości do sceny i o trudnych życiowych wyborach wielu żydowskich artystów XX wieku. Historia o rodzącym się i dochodzącym do głosu faszyzmie opowiedziana słowami i znakomitymi piosenkami kabaretowymi. W roli tytułowej Monika Chrząstowska. Towarzyszy jej aktor Rafał Rutowicz a także Jacek Mazurkiewicz na kontrabasie. Spektakl zostanie pokazany 28 sierpnia.

23 sierpnia na festiwalu zagości jedna z ostatnich premier Teatru Żydowskiego - „Balkon Goldy” w reż. Marty Miłoszewskiej. Polska prapremiera sztuki Williama Gibsona, amerykańskiego monodramu o premier Goldzie Meir, najdłużej granego „one-woman show” na Broadwayu, odbyła się 8 listopada 2019, a w rolę „żelaznej damy Izraela” wcieliła się Ernestyna Winnicka. Sztuka opowiada nie tylko biografię Goldy Meir, jej drogę z Milwaukee do stanowiska premiera Izraela, ale przybliża jedną z najbardziej fascynujących karier XX wieku. Przede wszystkim zaś jest opowieścią o emancypacji kobiety, która postanowiła sprzeciwić się światu mężczyzn. Golda Meir mówi swój monolog z perspektywy całego życia, ale zanurzając się w przeszłość, raz po raz wpada w sam środek historii, również tej pisanej wielką literą, i ponownie rządzi światem.

Klimat powojennej Warszawy i najsłynniejszy stołeczny budynek są bohaterami spektaklu „Pekin” w reż. Agaty Biziuk, zrealizowanego we współpracy z Teatrem Papahema. Spektakl „PeKiN” opowiada historię budynku, a zarazem historię Polski w szerokim kontekście - socjologicznym, estetycznym, emocjonalnym. Ten spektakl to wycieczka w czasie i przestrzeni, w której przewodnikiem jest Wiatr Historii, a eksponatami - ludzie, rzeźby i duchy. To opowieść o postawie wobec komunizmu i transformacji, o lękach i kompleksach, spełnionych i niespełnionych marzeniach, a także o tym, że stosunki polsko-żydowskie stanowią istotny element naszej zbiorowej tożsamości. Spektakl w konwencji niestroniącego od żartu stylistycznego collage'u ukazuje zjawisko, jakim jest Pałac Kultury i Nauki, w całej jego złożoności. „Pekin” w ramach festiwalu Warszawa Singera będzie można obejrzeć dwukrotnie 30 sierpnia.

Scena Letnia

Na Letniej Scenie przy ul. Senatorskiej 35 odbywać się będą kabaretowe spektakle, czytania performatywne i recitale aktorów Teatru Żydowskiego oraz koncerty i spotkania zaproszonych gości festiwalowych.

Rezerwacje i bilety

Cały program festiwalu dostępny jest na stronie: www.festiwalsingera.pl/program-festiwalu, a wszystkie aktualne informacje na stronie www.festiwalsingera.pl oraz na FB www.facebook.com/FestiwalSingera. Szczegółowe informacje o programie teatralnym na Festiwalu Warszawa Singera dostępne są na stronie teatru: www.teatr-zydowski.art.pl

Bilety na imprezy biletowane są do kupienia poprzez stronę Teatru Żydowskiego www.teatr-zydowski.art.pl i na stronie www.ebilet.pl oraz w kasach Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56. Kasy teatru są czynne od 5 sierpnia 2020. Przy ulicy Senatorskiej 35 działać będzie biuro festiwalowe, w którym będzie można zarezerwować miejsca na imprezy bezpłatne. Tam też dostępny jest katalog Festiwalu Warszawa Singera wraz ze szczegółowym programem.

ikona lupy />
Media