10 filmów będzie walczyć o Wielkiego Jantara w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych 39. KFDF „Młodzi i Film”. Do konkursu filmów krótkometrażowych wybrano 71 tytułów. Festiwal potrwa od 1 do 5 września.

O wynikach selekcji do obu festiwalowych konkursów, zarówno w kategorii pełnometrażowych, jak i krótkometrażowych debiutów fabularnych, poinformowała rzeczniczka prasowa 39. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” Anna Serdiukow.

W konkursie pełnometrażowych debiutów pokazanych zostanie 10 filmów, w tym cztery premiery: „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” w reżyserii Jana Holoubka, „Fisheye” Michała Szcześniaka, „Pewnego razu w ogródkach działkowych” Rafała Brylla oraz „Polot” Michała Wnuka. O Wielkiego Jantara walczyć będą także „1800 gramów” Marcina Głowackiego, „(Nie)znajomi” Tadeusza Śliwy, „Smak PHO” Mariko Bobrik, „Supernova” Bartosza Kruhlika, „Wszystko dla mojej matki” Małgorzaty Imielskiej oraz „Żelazny most” Moniki Jordan-Młodzianowskiej.

Do Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych przyjęto 37 fabuł, 19 filmów dokumentalnych i 15 animacji. Łącznie w tej sekcji zostanie zaprezentowanych 71 filmów.

Reklama

Składy Jurorskie, które wyłonią laureatów poszczególnych kategorii w obydwu konkursach, oraz szczegółowy program festiwalu mają zostać podane w nadchodzących dniach. 39. Festiwal potrwa od 1 do 5 września.

Jak podała Serdiukow, „Młodzi i Film” to także rozmowy o debiutanckim kinie. Po każdej projekcji tradycyjnie planowane są spotkania „Szczerość za szczerość”. „W tym roku dyskusje z twórcami poprowadzą dziennikarze i krytycy filmowi: Magdalena Felis, Max Cegielski i Błażej Hrapkowicz” – poinformowała.

Program filmowy wzbogacony zostanie o trzy seanse, które pokazane zostaną w ramach kina samochodowego na parkingu przed amfiteatrem. 2 września będzie to film „Ema” Pabla Larraína, 3 września „Lato” w reżyserii Kiriłła Sieriebriennikowa, a 4 września „Midsommar. W biały dzień” Ari Astera. Jak podała Serdiukow seanse będą rozpoczynać się o godz. 21, ale organizator zastrzega odwołanie lub przerwanie projekcji z przyczyn niezależnych, spowodowanych przez siły wyższe – „ulewy, wiatry, wprowadzenie przez władze zakazu organizowania wydarzeń plenerowych”.

Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną także dwie wystawy. Pierwszą tworzyć będzie zbiór prac dotyczących szeroko pojętej branży filmowej autorstwa rysownika i ilustratora Henryka Sawki. Druga to fotografie wykonane w ramach prac dyplomowych przez studentów warszawskiej ASP.

Wydarzenie nie będzie miało natomiast muzycznej odsłony, jaką uczestnicy znali z poprzednich decyzji - Zzabraknie koncertów niebanalnych polskich wykonawców. „Zagramy raz, a dobrze. Zakończenie 39. Festiwalu +Młodzi i Film+ uświetni kameralny koncert Mary Komasy. Mary wystąpi wraz z akompaniującym jej Antonim Komasą-Łazarkiewiczem” – wyjaśniła Serdiukow.

Wstęp na wszystkie wydarzenia otwarte festiwalu jest bezpłatny.

Autorem plakatu promującego wydarzenie jest Maks Bereski uznawany za kontynuatora Polskiej Szkoły Plakatu.

Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, miasto Koszalin i Centrum Kultury 105 w Koszalinie (Zachodniopomorskie). Festiwal jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Jego historia sięga 1973 r. Jest najstarszym w Polsce festiwalem, podczas którego widz ma do czynienia tylko z filmowymi debiutami. W tym roku w związku z pandemią koronawirusa termin festiwalu został przeniesiony z czerwcowego na wrześniowy. (PAP)