Jacek Malinowski ponownie został wybrany na dyrektora Białostockiego Teatru Lalek - poinformowało we wtorek miasto. Funkcję będzie pełnił przez kolejne cztery sezony artystyczne.

Białostocki Teatr Lalek (BTL) to miejska instytucja; jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych teatrów lalek w kraju. Od 2012 roku instytucją zarządza reżyser Jacek Malinowski, jego obecna kadencja kończy się 31 sierpnia.

Władze Białegostoku chciały powołać Malinowskiego na kolejną, 4-letnią kadencję bez konkursu. Ten zamiar Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaopiniowało negatywnie i rekomendowało przeprowadzenie konkursu. Konkurs ogłoszono w maju; wpłynęła jednak oferta złożona właśnie przez Malinowskiego.

Jak poinformowało we wtorek miasto w komunikacie przesłanym mediom, komisja konkursowa po zapoznaniu się w poniedziałek z ofertą kandydata, jednogłośnie podjęła decyzję o wskazaniu Malinowskiego na funkcję dyrektora. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski powołał go na to stanowisko we wtorek - podało miasto.

Reklama

W uzasadnieniu napisano m.in. iż Malinowski "w autorskim programie dotyczącym funkcjonowania Białostockiego Teatru Lalek zaproponował nowy etap rozwoju wyrazistej linii artystycznej i edukacyjnej instytucji, prowadzenie kolejnych działań infrastrukturalnych, jak też dalsze włączanie się w realizację Programu Polityki Kulturalnej Miasta Zauważalne". Wskazano też na jego doświadczenie w kierowaniu artystyczną instytucją kultury i realizację projektów teatralnych.

Malinowski nową - trwającą cztery sezony - kadencję rozpocznie 1 września.