Kilkanaście recitali fortepianowych młodych pianistów - i uznanych artystów - znalazło się w programie 75. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego, który w piątek rozpoczyna się w Dusznikach-Zdroju (Dolnośląskie). Festiwal potrwa do 15 sierpnia.

Międzynarodowy Festiwal Chopinowski to jeden z najstarszych na świecie festiwali pianistycznych. Odbywa się w znajdującym się w parku zdrojowym, Dworku Chopina, gdzie w 1826 r. z dobroczynnymi koncertami wystąpił 16-letni Fryderyk Chopin. Na pamiątkę tego występu w 1946 r. polscy muzycy zainicjowali festiwal jego muzyki. Dusznickie spotkania przerodziły się w międzynarodowy festiwal pianistyczny.

Tegoroczny festiwal zainauguruje recital fortepianowy rosyjskiej pianistki Yulianny Avdeevej, której międzynarodowe uznanie zapewniło zwycięstwo w Konkursie Chopinowskim w 2010 r. Jak zwrócili uwagę organizatorzy festiwalu, artystka w swojej grze prezentuje połączenie klarowności, energii i elegancji, a publiczność podbija szczerością i wysmakowaniem swoich interpretacji.

Pianistka regularnie koncertuje w regionie Azji i Pacyfiku. W 2019 r. wystąpiła podczas inauguracyjnego cyklu BBC Proms Japan, grając ze Szkocką Orkiestrą Symfoniczną BBC pod batutą Thomasa Dausgaarda. Występowała z orkiestrami symfonicznymi w Sydney i Melbourne, współpracowała także z New Japan Philharmonic, Orkiestrą Symfoniczną NHK, Niemiecką Orkiestrą Symfoniczną w Berlinie i Bamberger Symphoniker podczas ich tras koncertowych po Japonii.

Prof. Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, podkreślił w słowie wstępnym do programu, że w związku z trwającą epidemią, tegoroczna odsłona wydarzenia będzie nieco skromniejsza, ale zrealizowana z troską o artystyczny i organizacyjny poziom.

Zapewnił jednocześnie, że wszystkie konieczne wymagania oraz ograniczenia związane z epidemią będą respektowane, co – jak mówił - powinno zagwarantować pełne bezpieczeństwo publiczności, artystów i organizatorów.

Każdego dnia odbędą się dwa koncerty. Po południu podczas godzinnych recitali wystąpią młodzi polscy pianiści. Wieczorem z kolei uczestnicy festiwalu wysłuchają uznanych już artystów.

Dyrektor wyjaśnił, że popołudniowe recitale są inicjatywą festiwalu, która ma pomóc młodym pianistom, przygotowującym się do udziału w najbliższym Konkursie Chopinowskim.

„Wieczorne recitale na pewno wzbudzą olbrzymie zainteresowanie, z uwagi na udział w nich artystów, będących od lat ulubieńcami festiwalowej publiczności” – podkreślił Paleczny.

Na dusznickim festiwalu wystąpią m.in. Federico Colli, Alexander Gavrylyuk, Dmitri Alexeev, Jan Jiracek von Arnim, Philippe Giusiano, Arcadi Volodos, Alberto Nosè.

Koncert finałowy wykona amerykański pianista Kevin Kenner, który - zdaniem organizatorów festiwalu - należy do najwybitniejszych artystów swojego pokolenia. Światowe uznanie zdobył po serii sukcesów na konkursach pianistycznych. Wygrał XII Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1990 roku. W tym samym roku zdobył brązowy medal na Konkursie Czajkowskiego w Moskwie.

Kenner współpracuje z takimi orkiestrami jak Halle Orchestra, BBC Symphony Orchestra, Filharmoniami w Berlinie i Warszawie, brukselską Radiowo-Telewizyjną Orkiestrą Symfoniczną, japońską NHK Symphony, czy z orkiestrami amerykańskimi. Występował z takimi mistrzami batuty jak Sir Charles Groves, Sir Andrew Davis, Hans Vonk, Stanisław Skrowaczewski, Jerzy Maksymiuk, Kazimierz Kord, Jiri Belohlavek i Antoni Wit.

Festiwal potrwa do 15 sierpnia. Część wieczornych recitali będzie transmitowana na antenie Programu 2 Polskiego Radia.