W Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych 14. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi o nagrody rywalizować będą 34 filmy wyselekcjonowane spośród 2307 produkcji. Festiwal odbywać się będzie od 1 do 9 sierpnia w hybrydowej formule - online oraz w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

Jak podano w czwartek na stronie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF), filmem otwarcia imprezy będzie "Babyteeth" w reż. Shannon Murphy.

Pełna lista zakwalifikowanych filmów dostępna jest na stronie: https://www.dwabrzegi.pl/wyniki-selekcji-do-miedzynarodowego-konkursu-filmow-krotkometrazowych/.

W konkursie przewidziane są nagrody: za I miejsce - 5 tys. zł, za II miejsce — 3 tys. zł, a za III miejsce — 2 tys. zł. O przyznaniu nagród zadecyduje jury w składzie: Agnieszka Żulewska, Maciej Cuske i Tomasz Gąssowski.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w nowej, hybrydowej formule. Filmy fabularne i dokumentalne oraz Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych będą dostępne wirtualnie w specjalnie przygotowanym e-kinie, składającym się z dwóch sal.

Impreza rozpocznie się pokazem filmu "Babyteeth", za którego reżyserię odpowiada Shannon Murphy. Film jest częścią sekcji "Świat pod namiotem", w której pokazane zostaną, m.in: nagrodzony Złotym Niedźwiedziem film "Zło nie istnieje" (reż. M. Rasoulof), "Undine" (reż. C. Petzold), "Asystentkę" (reż. K. Green) oraz "Fajnie by było" (reż. G. Elkann).

Jak podano na stronie PISF, swoją premierę na Dwóch Brzegach będzie mieć także film dokumentalny "Obłoki śmierci. Bolimów 1915" w reż. Ireneusza Skruczaja. W programie festiwalu znalazły się także - nagrodzone na Krakowskim Festiwalu Filmowym: "Acasa. Mój dom" (reż. R. Ciorniciuc), "Wieloryb z Lorino" (reż. M. Cuske) i "Forman vs Forman" (reż. J. Hejna, H. Trestikova).

W sekcji "Muzyka – moja miłość" widzowie obejrzą, m.in.: "Ara Malikian. Skrzypce moje życie", "Steven Tyler. Nowy rozdział", "ZZ Top. Chłopaki z Teksasu" oraz filmy Elio Petri - "Każdemu swoje", "Dziesiąta ofiara" i "Todo modo".

"Nowością tegorocznych Dwóch Brzegów jest wprowadzenie sekcji eko, w której tematykę ochrony środowiska przybliżą obrazy: +Być jak Grizzly+, +Spacer z wilkami+ oraz +Wielka zielona ściana+" - czytamy na stronie PISF.

Podczas festiwalu w Kazimierzu Dolnym zaplanowano również spotkania z polskimi twórcami. Festiwal odwiedzi bohaterka cyklu "I Bóg stworzył aktorkę" Gabriela Muskała oraz Małgorzata Bogdańska z monodramem "Nie lubię Pana Panie Fellini" w reż. Marka Koterskiego.