statystyki

Woś: Žižek (trochę) leje wodę [RECENZJA]

26.06.2020, 07:59; Aktualizacja: 26.06.2020, 08:01
Rafał Woś

Rafał Wośźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Napisany w ekspresowym tempie esej Slavoja Žižka o życiu w czasach pandemii pokazuje, że nadal niewiele rozumiemy z tego, co się wokół nas w ostatnich miesiącach pozmieniało.

Co słychać u najsłynniejszego brodatego marksisty naszych czasów? Z grubsza to samo, co u wszystkich. SARS-CoV-2 zamknął go w domu, ale małych dzieci nie ma. Miał za to dostęp do książek, internetu i komputera. Więc już w maju książka Žižka o pandemii znalazła się na rynku anglojęzycznym. Teraz pojawia się po polsku.

Czy warto ją czytać? Można się asekurować i powiedzieć, że „tak, bo Žižka zawsze warto”. Ale to by było kłamstwo. W gruncie rzeczy ocena „Pandemii” zależy od odpowiedzi na pytanie, czego oczekujemy od autorów takich książek. Zderzają się tu ze sobą dwie szkoły. Jedna powiada: intelektualista nie powinien pleść, co mu ślina na język przyniesie. Zanim coś ogłosi, niech sprawdzi, pomyśli, odczeka. Co nagle, to po diable. Są bez wątpienia ludzie, którzy taką spokojną publicystykę szanują. Ale jest i drugie podejście. Głosi ono, że problemy dzieją się tu i teraz, a życie domaga się odpowiedzi natychmiast. Dlatego komentować trzeba od razu. Nawet jeśli spostrzeżenia dziś wygłoszone mogą nam się za chwilę wydać banalne.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (2)

  • PI Grembowicz(2020-06-29 09:06) Zgłoś naruszenie 21

    SZ - to jest zwykły komunista, marxista a właściwie nihilista... skąd ta kariera, rozgłos, cytaty, powoływwanie się na niego, czyli na banały, nudę oraz truizmy?! Absurd! Zgroza! Paranoja!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie