List napisany przez artystów Vincenta van Gogha i Paula Gauguina, opisujący ich wizyty w domach publicznych i dyskusje o przyszłości sztuki, został sprzedany na aukcji w Paryżu za 210 600 euro - poinformowała w środę agencja Reutera.

List na aukcji we wtorek kupiła Fundacja Vincenta van Gogha, która wystawi nowy nabytek w Muzeum Vincenta Van Gogha w Amsterdamie. Jak podkreśliła, to jedyny list, który holenderski malarz napisał wspólnie z innym artystą, a także najważniejszy dokument związany z van Goghiem, który był dotąd w rękach prywatnych.

Artyści pod koniec 1888 r. podczas pobytu we francuskiej miejscowości Arles wspólnie napisali list do malarza Emile'a Bernarda. Opisali w nim swoje rozmowy na temat sztuki i pracy.

W liście van Gogh pochlebnie wyrażał się Gauguinie, a ten odrzucał komplementy i prosił Bernarda, żeby "nie słuchał Vincenta".

„Teraz coś, co Cię zainteresuje - zrobiliśmy kilka wycieczek po burdelach i jest prawdopodobne, że często będziemy tam chodzić do pracy” - napisali malarze na kartkach w kratkę.

Gauguin spędził około dwóch miesięcy z van Goghem w Arles. List powstał tydzień po przyjeździe francuskiego malarza.