Borys Szyc, Łukasz Simlat i Wojciech Mecwaldowski jako wojak Józef Szwejk, filozof Ludwig Wittgenstein oraz Adolf Schicklgruber (przyszły wódz niemieckiego narodu), którzy rozprawiają pośród huku wojennych dział o życiu, polityce i roli sztuki. Cały spektakl można obejrzeć bezpłatnie online w serwisie Ninateka.pl.

Jest rok 1916, trwa I wojna światowa. Na okręcie patrolowym Goplana, pływającym po Wiśle na wysokości Krakowa, trzej żołnierze Cesarsko-Królewskiej Armii prowadzą długą i barwną dyskusję. To Ludwig Wittgenstein (Łukasz Simlat) – początkujący filozof, humorysta Józef Szwejk (Borys Szyc) oraz Adolf Schicklgruber (Wojciech Mecwaldowski) – aktualnie gefrajter, a w przyszłości wódz niemieckiego narodu.

Bohaterowie, nie zważając na huk dział i spadające wokół pociski, wymieniają opinie i przemyślenia, serwują anegdoty. Zastanawiają się nad rolą sztuki, związkiem między płcią a polityką oraz innymi ważkimi zagadnieniami. Każdy z nich jest uosobieniem innego typu postaci, którymi kierują odpowiednio: intelekt, mądrość życiowa oraz wola. Każdy prezentuje też inną postawą i wizję świata: idealistyczną, pragmatyczną i autorytarną. Zdaniem Adolfa nie ma czynów złych czy dobrych – liczą się tylko te skuteczne, natomiast wojna dawno zakończyłaby się zwycięstwem, gdyby w armii nie było tylu idiotów i mędrkujących Żydów...

Krzysztof Czeczot (ur. 1979) – polski aktor, reżyser i dramaturg, absolwent Wydziału Aktorskiego PWSTFTviT w Łodzi. Współpracował m.in. z Teatrem Rozmaitości w Warszawie i Teatrem Współczesnym w Szczecinie. Ma na swoim koncie dziesiątki występów w filmach i serialach. Wśród zrealizowanych przez niego słuchowisk radiowych znalazły się m.in. Dublin. One Way, Jeszcze się spotkamy młodsi i Andy, za którego w 2013 roku otrzymał prestiżową nagrodę Best European Drama of the Year na festiwalu Prix Europa.

Cały spektakl można obejrzeć bezpłatnie online w serwisie Ninateka.pl >>>