Muzeum Powstania Warszawskiego (MPW) zostanie otwarte 3 czerwca br. Zmienią się godziny zwiedzania MPW, trasa i warunki. Możliwe będzie samodzielne zwiedzanie ekspozycji z nową ścieżką audio oraz zwiedzanie MPW z domu.

"Goście, którzy odwiedzą Muzeum, będą mogli skorzystać z nowej ścieżki audio lub zwiedzić ekspozycję z przewodnikiem, przestrzegając zasad bezpieczeństwa. Osoby, które ograniczają wychodzenie lub mieszkają daleko, a także chciałyby zwiedzić ekspozycję, będą mogły posłuchać o wydarzeniach z sierpnia i września 1944 r. we własnym domu" - napisała w informacji przesłanej PAP rzeczniczka prasowa MPW Anna Kotonowicz.

Jak wyjaśniła, nowe zasady funkcjonowania instytucji kultury spowodowały zmianę trasy zwiedzania, którą będzie można przejść z nowym przewodnikiem audio na swoim telefonie komórkowym. "Do dyspozycji gości będą specjalne karty z kodem QR, dostępne w kasie biletowej. Zeskanowanie kodu QR własnym telefonem przeniesie nas do strony Muzeum, na której znajdować się będzie dźwiękowy przewodnik po MPW. Dalej, podążając za głosem lektora, przejdziemy trasą, która prowadzi przez ekspozycję muzealną oraz Park Wolności" - czytamy w przesłanej informacji.

Kotonowicz przypomniała, że ze względu na bezpieczeństwo gości niektóre elementy ekspozycji zostały tymczasowo wyłączone ze zwiedzania, "by zminimalizować miejsca +dotykowe+, takie jak szufladki z biogramami czy zdjęcia w fotoplastikonach". Z tymi fragmentami ekspozycji będzie można zapoznać się poprzez na stronie: www.1944.pl.

Po MPW oprowadzać będą gości głosy Andrzeja Ferenca i Agnieszki Kunikowskiej.

"Osobom, które nie mogą przyjść do Muzeum, proponujemy wirtualne zwiedzanie za pomocą aplikacji PWA (Progressive Web App), dzięki której można zwiedzać Muzeum Powstania Warszawskiego z dowolnego miejsca na świecie, także z własnego domu" - napisano w informacji.

Jak wyjaśniono, aby skorzystać z aplikacji, należy zeskanować telefonem kod QR ze strony internetowej Muzeum (www.1944.pl). Po załadowaniu treści można korzystać z aplikacji, nawet jeśli nie ma się dostępu do Internetu i sieci Wi-Fi.

Zwiedzanie za pomocą aplikacji PWA trwa nieco ponad godzinę i zostało przygotowane w języku polskim i angielskim. Aplikacja będzie dostępna online do końca czerwca 2020 r. Z aplikacji można także korzystać w Muzeum za pomocą własnego telefonu.

Twórcą aplikacji do wirtualnego zwiedzania MPW jest Antenna International.

Jak zapowiedziała Kotonowicz, w związku z koniecznością zachowania dystansu między osobami zwiedzanie z przewodnikiem będzie możliwe wyłącznie rodzinnie lub indywidualnie. "Przewodnika nie będziemy zamawiać przez system online, tylko na miejscu, w Muzeum. Podczas zwiedzania należy obowiązkowo zakrywać nos i usta, nosić rękawiczki ochronne, a także utrzymywać dystans społeczny" - napisała. Zwiedzanie grupowe (dla grup liczących więcej niż pięć osób) jest zawieszone.

Obowiązywać będą nowe godziny otwarcia MPW - w poniedziałki, środy, czwartki, piątki soboty i niedziele Muzeum czynne będzie w godz. 10–18, we wtorki będzie nieczynne.

Jak przypomniano, kasa biletowa zamykana będzie o godz. 17.30. W poniedziałki obowiązuje wstęp bezpłatny (wejściówki należy pobrać w kasie biletowej przed rozpoczęciem zwiedzania).

Pokazy filmu "Miasto ruin" 2D będą odbywać się w kinie w Sali pod Liberatorem co 30 minut.

Zapowiedziano, że "niebawem ruszy system zakupu biletów online dla gości indywidualnych".