Teksty znakomitych polskich pisarzy i reporterów, wśród nich Olgi Tokarczuk, Hanny Krall, Wiesława Myśliwskiego i Mariusza Szczygła, znajdą się w książce "Nadzieja", z której całkowity dochód zostanie przekazany najbardziej potrzebującym ośrodkom pomocowym dla seniorów. Premiera książki - w czerwcu i lipcu.

Jak podkreślił wydawca książki Wydawnictwo Agora, akcja charytatywna "Nadzieja" zrodziła się "z niepokoju, współodczuwania, potrzeby niesienia wsparcia" i "z uświadomienia sobie, że pandemia jest czasem próby dla naszego człowieczeństwa".

"Chcemy pomóc tym, których pandemia dotyka najmocniej – osobom starszym znajdującym się w grupie największego ryzyka zakażenia i najcięższego przebiegu Covid-19 – mieszkańcom i pacjentom ośrodków pomocy społecznej i hospicjów, również prowadzonym przez organizacje społeczne, dziś często pozbawionych wystarczającego wsparcia ze strony państwa, borykających się z brakiem personelu, sprzętu, maseczek czy kombinezonów" - napisano w komunikacie.

Dodano, że Wydawnictwo Agora otrzymało 40 tekstów - opowiadań, reportaży, wierszy oraz jeden komiks - których autorami są znakomici polscy pisarze, reporterzy i poeci. "Wszystkie zaangażowane w powstanie akcji i książki osoby pracują charytatywnie począwszy od autorów i redaktorów po korektorów, grafików, drukarzy, koordynatorów i promotorów akcji a także dystrybutorów książki. Okładkę bez wynagrodzenia zaprojektował Łukasz Piskorek/Fajne Chłopaki" - czytamy.

Zaproszenie do współpracy nad książką przyjęli m.in. Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Wiesław Myśliwski, Magdalena Grzebałkowska, Mariusz Szczygieł, Filip Springer, Małgorzata Rejmer. W "Nadziei" znajdą się też teksty m.in. Andrzeja Stasiuka, Joanny Bator, Jacka Dehnela, Wojciecha Chmielarza, Sylwii Chutnik, Mikołaja Grynberga, Magdaleny Parys, Ignacego Karpowicza, Ziemowita Szczerka, Krzysztofa Vargi i Pawła Piotra Reszki.

Cena książki wynosi 50 zł. "Nadzieja" w wydaniu papierowym ukaże się 8 lipca, a w formie ebooka - 23 czerwca, ale jej sprzedaż ruszyła już w piątek. Całkowity dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc najbardziej potrzebującym ośrodkom pomocowym dla seniorów.

W wersji papierowej książkę można nabyć na stronach: empik.com/nadzieja i kulturalnysklep.pl/nadzieja, a w formie ebooka na stronie: publio.pl/nadzieja.

Partnerem i patronem akcji jest Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, które razem z Fundacją Agory dokona wyboru placówek, do których trafi pomoc.