Tydzień Teatru Publicznego z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim rozpocznie się wirtualnie w poniedziałek 18 maja w mediach społecznościowych i na stronie internetowej placówki.

Rzeczniczka prasowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (GTS) Magdalena Hajdysz poinformowała PAP, że w poniedziałek 18 maja rozpocznie się Tydzień Teatru Publicznego z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim na Facebooku, Instagramie, kanale YouTube GTS i na stronie www.teatrszekspirowski.pl.

"Co roku, mniej więcej o tej porze, mówiliśmy, że w teatrze – i nie tylko – +grosze grają rolę+. To hasło obchodzonego od 2015 Dnia Teatru Publicznego i akcji +Bilet do teatru za grosze+. W tym roku nie mamy możliwości zaprosić naszych widzów na spektakl do teatru, ale – zarówno Instytutowi Teatralnemu, jak i nam – zależy bardzo na tym, aby nasi widzowie wiedzieli, że wciąż jesteśmy i działamy, ale również tęsknimy i czekamy na ponowne powitanie widzów w naszych progach" – dodała Hajdasz.

GTS zaplanował projekt SzekspirOn – Romeo i Julia, w którego ramach różnorodne działania, skupione wokół dramatu Williama Szekspira, potrwają cały tydzień.

Projekt zakłada wykorzystanie różnych form komunikacji cyfrowej. W jego ramach odbędą się działania edukacyjne i artystyczne online: wykład wprowadzający, warsztaty artystyczne, wykład multimedialny, aktorskie czytania fragmentów sztuki oraz wykład historyczno-fantastyczny profesora Jerzego Limona.

Program zwieńczy pokaz online spektaklu Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu "Romeo i Julia" w reżyserii Attili Keresztesa.

Projekt wspiera kadry kultury i środowisko artystyczne poprzez zaangażowanie do współpracy aktorów Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz wybitnych edukatorów i animatorów.

Warsztaty dla młodzieży, nauczycieli i szerszej publiczności będą odbywały się w zamkniętych grupach, za pośrednictwem komunikatora Zoom. Rekrutacja online wyłoni 15 osób na poszczególne zajęcia (obowiązują formularze dostępne pod opisem poszczególnych warsztatów oraz na stronie www.teatrszekspirowski.pl).

Akcję z okazji Dnia Teatru Publicznego 2020 finansuje Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynuje ją Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.