W NCK od 2016 r. mieści się Galeria Zdzisława Beksińskiego. Od soboty wieczorem internauci będą mieli możliwość wirtualnego spaceru po wystawie stałej w tej galerii. Na ekspozycji jest 50 obrazów w większości pochodzących z lat 80. XX w., z tzw. okresu fantastycznego w twórczości malarza. Zdaniem krytyków to wówczas powstawały jego najbardziej znane, z dzisiejszej perspektywy ikoniczne prace. Prezentację uzupełnia kilkanaście obrazów z ostatnich lat życia, ukazujących zwrot malarza ku bardziej ascetycznym formom wyrazu.
Udostępnienie online galerii zamordowanego 15 lat temu artysty jest jedną z wielu propozycji NCK w dobie pandemii koronawirusa. Na swojej stronie internetowej placówka umożliwia też m.in. wirtualne zwiedzenie wystawy „Niepamięci”, upamiętniającej 80. rocznicę zbrodni katyńskiej, a także nagrania spektakli, filmów, koncertów.
Zdzisław Beksiński (1929-2005) był fotografem, grafikiem i malarzem. Ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej. Jako młody artysta zajmował się fotografią. Malować zaczął na początku lat 60. Rozgłos przyniosła mu wystawa zorganizowana przez Janusza Bogackiego w Starej Pomarańczarni w Warszawie w 1964 r. Od końca lat 90. tworzył także grafiki cyfrowe, sięgając w nich po swoje zdjęcia. Beksiński został zamordowany w swoim mieszkaniu w Warszawie w nocy z 21 na 22 lutego 2005 r. Swoje prace zapisał Muzeum Historycznemu w Sanoku. W Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie mieści się 250 obrazów, rysunków i fotografii Beksińskiego z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich.