Muzeum Mazowieckie w Płocku otworzyło w poniedziałek wirtualną szkolę. Na stronie internetowej prezentuje karty informacyjne, które dotąd pomagały zwiedzającym w poznaniu sztuki i rzemiosła z przełomu XIX i XX wieku. Placówka posiada największe w Polsce zbiory secesji.

Jak poinformowała Milena Kolibczyńska, kierownik działu upowszechniania i promocji płockiego Muzeum Mazowieckiego, projekt wirtualnej szkoły nosi nazwę Edumuzeum, a prezentowane w jego ramach karty informacyjne "to coś więcej niż tradycyjny przewodnik".

"Na naszej stronie internetowej muzeumplock.eu prezentujemy karty, które dotychczas na co dzień pomagały naszym gościom, zwłaszcza młodzieży, w zwiedzaniu galerii malarstwa i rzeźby. Karty te stanowią kompendium wiedzy o sztuce, filozofii i atmosferze przełomu XIX i XX wieku" - podkreśliła Kolibczyńska. Dodała, iż na kartach znaleźć można np. kalendarium najważniejszych wynalazków naukowych, nazwiska największych myślicieli, jak również informacje o najważniejszych kierunkach w sztuce, literaturze i filozofii, zredagowane "w skondensowanej, kilku zdaniowej formule", a oprócz tego, także reprodukcje najważniejszych dzieł i interesujące cytaty.

Kolibczyńska zaznaczyła jednocześnie, iż na kartach udostępnionych w ramach projektu Edumuzeum, umieszczono wiele zadań, zagadek i wskazówek, "które pomogą poczuć ducha secesji każdemu, nawet tym, którzy za sztuką dotąd nie przepadali". "Nasze karty informacyjne, edukacyjne są doskonałym uzupełnieniem szkolnych podręczników. Zapraszamy więc do zapoznania się z nimi" - dodała. Wyjaśniła, że pliki z kartami można też pobrać ze strony internetowej płockiego Muzeum Mazowieckie.

Placówka ta, jak zapowiedziała Kolibczyńska, udostępni wkrótce również karty poświęcone sztuce art deco - dwudziestolecia międzywojennego, a także sztuce współczesnej oraz bogaty zestaw kart o historii Polski i samego Płocka.

Jeszcze w marcu, z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa, wszystkie instytucje kultury w Polsce, w tym muzea, zostały zamknięte dla zwiedzających.

Muzeum w Płocku powstało w 1821 r. z inicjatywy Towarzystwa Naukowego Płockiego. Placówka, która od tego czasu zmieniała swe siedziby i nazwy, rozbudowując jednocześnie zbiory i ekspozycje, początkowo historyczne i archeologiczne, jest uznawana za najstarsze muzeum publiczne w Polsce. Od 1963 r. nosi nazwę Muzeum Mazowieckiego. Od 2005 r. działa w odrestaurowanej, secesyjnej kamienicy w centrum miasta - główną część ekspozycji stanowią typowe dla przełomu XIX i XX wieku wnętrza mieszkań, oddające klimat epoki secesji, a także zbiory malarstwa, rzeźby i rzemiosła okresu Młodej Polski. To najbogatsza tego rodzaju kolekcja w kraju, licząca obecnie ok. 9,5 tys. obiektów.

W sąsiednim, dobudowanym budynku, od 2010 r. płockie Muzeum Mazowieckie udostępnia z kolei wystawę historyczną "X wieków Płocka", która prezentuje dzieje miasta, stolicy Polski za panowania Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego, od założenia grodu po II połowę XX wieku. Na ekspozycji tej znajduje się makieta, największy tego typu obiekt w Polsce, o powierzchni ok. 40 m kw., przedstawiająca układ urbanistyczny i zabudowę Płocka z końca XVIII wieku.

Cała kolekcja płockiego Muzeum Mazowieckiego, w tym także ze zbiorami działu etnografii, sztuki ludowej Mazowsza oraz Dalekiego Wschodu, liczy obecnie ok. 100 tys. eksponatów. Kilka miesięcy temu placówka ogłosiła, że jesienią 2020 r. ma zamiar otworzyć w odrestaurowanej na ten cel kamienicy największą w Polsce stałą ekspozycję sztuki art deco, gdzie oprócz wnętrz mieszkalnych z lat 20. i 30. XX wieku oraz galerii malarstwa, rzeźby i rzemiosła tego okresu, prezentować będzie miejski klimat epoki, z aranżacją kina, butiku modowego, sklepu jubilerskiego i gabinetu prezesa banku.