Festiwal Jazz nad Odrą zaplanowany na koniec kwietnia z powodu pandemii koronawirusa został przeniesiony na jesień. Koncert inaugurujący 56. Jazz nad Odrą, odbędzie się 6 października we wrocławskiej Hali Stulecia.

W poniedziałek organizatorzy wydarzenia poinformowali o pierwszych szczegółach przeniesionego na jesień festiwalu.

Dyrektor generalny Strefy Kultury Wrocław Krzysztof Maj przekazał, że prace nad przeniesieniem festiwalu w prawie niezmienionym kształcie są bardzo zaawansowane. „Na początek chcemy podzielić się informacją związaną z największą produkcją tegorocznej edycji – koncertem otwarcia. Znaleźliśmy dogodny termin, mało tego, postanowiliśmy przenieść koncert do większej sali. Już z początkiem marca koncert był wyprzedany, dlatego mam nadzieję, że tym razem biletów wystarczy dla wszystkich” – powiedział.

Zmiana miejsca koncertu spowodowała, że organizatorzy musieli uruchomić sprzedaż nowych biletów na wydarzenie. „W podziękowaniu za cierpliwość i okazane nam zaufanie postanowiliśmy obniżyć ceny biletów. Dlatego w imieniu artystów i całego naszego zespołu gorąco zachęcam do zapoznania się z wytycznymi dotyczącymi dotychczas zakupionych wejściówek i ponownego wyboru naszej propozycji koncertowej” – dodał Maj.

Podczas koncertu otwarcia, który odbędzie się 6 października w Hali Stulecia, jako pierwsza zagra młoda pianistka, aranżerka i kompozytorka Kasia Pietrzko. Projekt Kasia Pietrzko Trio oprócz liderki tworzą Piotr Budniak, perkusista i kompozytor oraz Andrzej Święs, przedstawiciel młodego pokolenia, czołowy kontrabasista polskiej sceny jazzowej.

W drugiej części wieczoru na scenie pojawi się Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny festiwalu, a wraz z nim – Lars Danielsson, szwedzki basista i wiolonczelista oraz Zohar Fresco, perkusista z Izraela. Muzykom na scenie towarzyszyć będzie orkiestra Holland Baroque. Trio ma na koncie trzy studyjne albumy, natomiast do nagrań kolejnego albumu artyści zaprosili orkiestrę Holland Baroque, z którą Leszek Możdżer nagrał w 2017 roku płytę „Earth Particles”. Koncert w Hali Stulecia będzie częścią premierowej trasy promującej nowe wydawnictwo „just ignore it”.

Informacje dotyczące pozostałych koncertów tegorocznej edycji festiwalu zostaną ogłoszone wkrótce.