50 tys. osób odwiedziło w marcu Muzeum Auschwitz dzięki wirtualnemu zwiedzaniu – podała w czwartek instytucja na Twitterze. W dobie epidemii koronawirusa to jedyna możliwość zobaczenia autentycznej przestrzeni byłego niemieckiego obozu Auschwitz.

Muzeum podało, że Miejsce Pamięci jest od 12 marca zamknięte ze względu na epidemię koronawirusa. Zwiedzić je można teraz jedynie w sieci pod adresem http://panorama.auschwitz.org/. Z tej właśnie możliwości w marcu skorzystało 50 tys. internautów.

Wirtualne zwiedzanie Muzeum możliwe jest od kilku lat. Na ekranie zobaczyć można byłe obozy Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau, a także tzw. Judenrampe, czyli torowisko, gdzie bieg kończyły transporty z deportowanymi. W tym miejscu Niemcy przeprowadzali selekcję Żydów, większość skazując na śmierć.

Panorama dostępna jest w wersjach polskiej i angielskiej.

Zdjęcia wykonane w panoramie 360-stopniowej pokazują autentyczny teren i obiekty byłego niemieckiego obozu. Zostały wzbogacone o historyczne opisy, relacje świadków, dokumenty i fotografie, a także prace artystyczne wykonane przez więźniów i przedmioty związane z historią obozu.

Korzystający z wirtualnego zwiedzania mogą obejrzeć obiekty na co dzień niedostępne dla turystów. To m.in. wieże wartownicze, blok 10, w którym wykonywane były eksperymenty sterylizacyjne, i cele w podziemiach bloku 11.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je ponad 2,32 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.