W ramach akcji #zostańwdomu, #zostańwpolonii Teatr Polonia zaprasza na premierę rejestracji spektaklu "Danuta W." w reż. Janusza Zaorskiego. Jednorazowy pokaz monodramu Krystyny Jandy odbędzie się w wielkanocny poniedziałek, 13 kwietnia o godz. 18:00 (transmisja Facebook Live na fanpage’u Teatru Polonia oraz w serwisie Vimeo).
Danuta W. – monodram Krystyny Jandy , fot. Karolina Wolf / Media

Spektakl "Danuta W." powstał na kanwie książki Danuty Wałęsy "Marzenia i tajemnice", opracowanej przez Piotra Adamowicza, wydanej przez Wydawnictwo Literackie w 2011 roku. W odważnej i przejmującej autobiografii autorka opowiada o sobie, swojej rodzinie i burzliwej historii Polski ostatnich dekad. Wspomina wspaniałe chwile, ale też snuje refleksje o cenie, którą przyszło za nie zapłacić. Opowiada światu swoją wersję wydarzeń.

W roli Danuty Wałęsy oglądamy Krystynę Jandę, która o swojej pracy nad tekstem i spektaklem opowiadała tak: „Ten spektakl i ta rola, z legendarnym przywódcą Solidarności i Prezydentem Polski w tle, to jedno z największych moich wyzwań życiowych, nie tylko zawodowych, ale także ludzkich i obywatelskich. Każdego dnia wyznania pani Danuty Wałęsowej budzą mój podziw i wzruszenie. Prostota i szczerość tych wypowiedzi zdumiewa i wywołuje szacunek. Wszystko to budzi ochotę, aby w ogóle historię Polski opowiedzieć od strony kobiet”.

Monodram "Danuta W."

Autorzy: Danuta Wałęsa, Piotr Adamowicz
Adaptacja i wykonanie: Krystyna Janda
Reżyseria: Janusz Zaorski
Światło: Andrzej Wolf
Scenografia: Krystyna Janda
Asystent scenografa: Małgorzata Domańska
Producent wykonawczy: Ewa Ratkowska
Realizacja i przygotowanie materiału filmowego:
Reżyseria: Janusz Zaorski
Zdjęcia, operator kamery: Andrzej Wolf
Operator steadicamu: Adam Mendry
Montaż: Zaq Chojecki i Ludwik Sielicki psm (Media Kontakt)
Kierownik produkcji: Ewa Ratkowska
Rejestracja spektaklu i montaż: Wojciech Kaniewski
Czas trwania: 130 minut

Premiera w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku odbyła się 11 października 2012 roku, w Teatrze Polonia w Warszawie – 12 października 2012 roku.

Specjalne podziękowania za zgodę na nieodpłatną transmisję spektaklu dla Danuty Wałęsy, Piotra Adamowicza, Wydawnictwa Literackiego, Krystyny Jandy, Janusza Zaorskiego, Mirosława Chojeckiego, Media Kontakt, Video Studio Gdańsk, East News.