"Carmen" to jedna z najczęściej wystawianych oper na świecie. Od lat porywa słuchaczy niezwykłym temperamentem, hiszpańskim kolorytem i efektownością. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom widzów, Teatr Wielki - Opera Narodowa pokaże operę online, w otwartym dostępie (bezpłatnie). Najlepsze miejsca na wirtualnej widowni - czekają.

W związku z wprowadzonym w Polsce stanem epidemii spektakle Carmen zaplanowane na dni 28, 29 oraz 31 marca zostały odwołane. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom widzów, Teatr Wielki - Opera Narodowa (TW-ON) pokaże operę online.

Carmen będzie można obejrzeć w otwartym dostępie (bezpłatnie) pod adresem: vod.teatrwielki.pl >>

Operę można obejrzeć w trzech terminach:

  • w sobotę 28 marca, o godzinie 19.00,
  • we wtorek 31 marca, o godzinie 19.00 oraz
  • w czwartek 2 kwietnia, o godzinie 19.00.

Opera Carmen

Carmen to jedna z najczęściej wystawianych oper na świecie. Nowatorska opera werystyczna od lat porywa słuchaczy niezwykłym temperamentem, hiszpańskim kolorytem i efektownością. Powoływana w kolejnych inscenizacjach historia cyganki-uwodzicielki to jednak nie tylko – jak zwykło się uważać – hymn na cześć życia z kultową uwerturą i Habanerą.

Andrzej Chyra – reżyser i Małgorzata Sikorska-Miszczuk – dramaturg zmierzyli się z anatomią zbrodni, a z historii miłosnej wydobyli opowieść o zderzeniu dwóch równych, lecz sprzecznych systemów wartości – absolutnego wojskowego porządku z niemożliwą wręcz do zrealizowania wolnością. Nie będzie to więc spotkanie z karczemną seksualnością i zazdrością w tle, ale z historią prawdziwej miłości, która doprowadzi do zbrodni. Spektakl miał premierę na scenie TW-ON 7 czerwca 2018 roku.

Wystąpili: Rinat Shaham – Carmen, Ewa Tracz – Micaela, Joanna Kędzior – Frasquita, Anna Bernacka – Mercedes, Leonardo Capalbo – Don Jose, Mariusz Godlewski – Escamillo, Krzysztof Bączyk – Zuniga, Kamil Zdebel – Morales, Andres, Damian Wilma – Le Dancaire, Tomasz Madej – Remendado, Maciej Mikołajczyk – Lilas Pastia.

Śpiewaków, orkiestrę i chór TW-ON oraz chór chłopięcy Artos poprowadziła Keri-Lynn Wilson.

W serwisie vod.teatrwielki.pl na wszystkich melomanów czeka także szeroki wybór docenionych przez widzów spektakli operowych i baletowych. Wśród tytułów, które można obejrzeć online, znalazły się m.in.: Straszny Dwór reż. David Pountney, Halka (wileńska) reż. Agnieszka Glińska.

Najlepsze miejsca na wirtualnej widowni i najtańsze bilety – czekają. Wszystkie tytuły dostępne są bezpłatnie.

Recenzje Carmen

Swój niewątpliwy sukces spektakl zawdzięcza głównie stronie muzycznej, przede wszystkim obsadzie obu głównych ról. Jako Carmen wystąpiła uznana interpretatorka tej roli, izraelska śpiewaczka, Rinat Shaham, dysponująca nie tylko świetnie brzmiącym mezzosopranem o bardzo plastycznej ekspresji, ale i umiejąca się nim posługiwać jako środkiem tworzenia postaci. To bardzo cenne, a niestety nieczęste wśród śpiewaków operowych.
Krzysztof Teodorowicz – www.teatralny.pl

„Carmen” w reżyserii Chyry to odejście od tradycyjnej interpretacji, opartej na analizie ludzkiego pożądania i skomplikowanych damsko-męskich relacjach. Realizatorzy wznieśli spektakl poziom wyżej, wyławiając z libretta historie ludzi, którzy przepełnieni wyobrażeniami idealnego życia, na różnych płaszczyznach zderzają się z rzeczywistością.
Agnieszka Supińska – www.e-teatr.pl

Chyra dobrze poprowadzi sceny zbiorowe z udziałem Chóru Teatru Wielkiego i Chóru Chłopięcego „Artos” – teatr żyje, scena wibruje detalami, bo każda z postaci ma swoje motywacje i ma rolę do odegrania.
Anna Dębowska – www.wyborcza.pl

Leonardo Capalbo, amerykański tenor o włoskich korzeniach, frapował w partii Don Josego głosem o ciekawym, metalicznym brzmieniu i pięknie zaśpiewał między innymi „arię z kwiatkiem” (…)
Józef Kański – Ruch Muzyczny