Teatr Muzyczny w Łodzi kontynuuje projekt, dzięki któremu publiczność może oglądać w internecie minikoncerty z udziałem solistów łódzkiej sceny, W piątek odbędzie się premiera koncertu Piotra Płuski. Ruszają też zapisy na wirtualny master class z Katarzyną Łaską.

W piątek o godz. 20.00 Teatr Muzyczny w Łodzi zaprosi publiczność do wirtualnego spotkania z muzyką w ramach cyklu "Dusza śpiewa", na który składają się zarejestrowane w formie 20-minutowych filmów premierowe minikoncerty z udziałem solistów łódzkiej sceny, zrealizowane w ramach większego projektu "Muzyczny wirtualnie" i dostępne na teatralnym blogu: tmlodz.com.

Bohaterem spotkania będzie Piotr Płuska – śpiewak-aktor, pianista, pedagog śpiewu, logopeda. Płuska jest solistą łódzkiego Teatru Muzycznego, laureatem wielu konkursów wokalnych. Śpiewał m.in. w Kammeroper Schloss Rheinsberg, Teatro Politeama w Palermo, Teatro Goldoni w Livorno, Teatro Verdi w Pizie i Teatro Alighieri w Ravennie. Występował gościnnie w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Operze Wrocławskiej i Filharmonii Łódzkiej, współpracuje z Teatrem Muzycznym w Gdyni i Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie. Jego repertuar obejmuje partie musicalowe, operetkowe i operowe.

"W piątek będzie można usłyszeć kilka utworów dla mnie bardzo ważnych. Dwa z nich pochodzą z musicalu +Notre Dame de Paris+, dwa zaś z repertuaru naszego teatru w Łodzi, ale ich tytułów na razie nie zdradzę, niech będą dla widzów niespodzianką" – podkreślił Płuska.

Artyści sami wybierają repertuar koncertów "Dusza śpiewa" i sposób jego zaprezentowania. Jako pierwsza w tej formule wystąpiła Emilia Klimczak – jej minirecital nadal można oglądać online na blogu "Muzyczny wirtualnie". Również tam dostępne będą warsztaty master class z Katarzyną Łaską; właśnie ruszyły na nie zapisy.

Łaska to znana solistka Teatru Muzycznego Roma w Warszawie, gdzie zagrała wiele głównych ról w musicalach. Występowała też w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, a na deskach Teatru Muzycznego w Łodzi można ją oglądać w roli Gigi w "Miss Saigon" oraz Fantine w "Les Misérables".

Użyczyła głosu postaciom z filmów i seriali animowanych, m.in. w polskiej wersji językowej nagrodzonego Oscarem i Złotym Globem filmie Disneya "Kraina lodu" zaśpiewała piosenkę Elsy Let it go (Mam tę moc) — album ze ścieżką dźwiękową filmu uzyskał status Platynowej Płyty. Jest autorką tekstów i kompozytorką piosenek dla dzieci, mających milionowe odtworzenia w platformach muzycznych. Była solistką Concerto For Group And Orchestra, projektu założyciela i klawiszowca brytyjskiej grupy rockowej Deep Purple Jona Lorda. Artyści wystąpili wspólnie na blisko 50 koncertach z najlepszymi orkiestrami w prestiżowych salach koncertowych w Europie, Azji i Ameryce Południowej.

Katarzyna Łaska jest także mistrzynią wokalnego warsztatu, którego tajnikami podzieli się w czasie wirtualnych master class.

"Każdy ma ten sam aparat i każdy może śpiewać, wystarczy tylko chcieć, dlatego zapraszam na prowadzone przeze mnie indywidualne zajęcia wokalne. Będziemy uczyć się używania swojego głosu oraz interpretacji utworów musicalowych, czy też bajkowych" – zapowiedziała Łaska.

Jak podała dyrektorka Teatru Muzycznego Grażyna Posmykiewicz, warsztaty master class są częścią programu edukacji kulturalnej, który w obecnej sytuacji został przeniesiony do internetu. Obejmuje on także warsztaty "EduWtorek" z O-Twórz Teatr, czyli zajęciami, w których udział biorą czynni wokaliści, aktorzy i tancerze. Zajęcia, angażujące uczestników w różnym wieku, publikowane są na teatralnym blogu we wtorki w południe.