W niedzielę TVP Kultura zaprasza na premierowy odcinek programu "Niedziela z...”, którego bohaterem będzie wokalista, multiinstrumentalista i kompozytor Adam Strug - poinformował w środę PAP dział public relations Telewizji Polskiej.

Przypomniano, że Adam Strug jest śpiewakiem, kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej, scenarzystą filmów dokumentalnych o muzyce ludowej. "Od lat wykonuje muzykę kurpiowską, pieśni nabożne i swoją autorską twórczość" - napisano w przesłanej PAP informacji.

W studiu telewizyjnym gośćmi Agnieszki Szydłowskej będą: Emilia Sitarz - pianistka, Maniucha Bikont - wokalistka, muzyk i antropolożka oraz Małgorzata Tejchma - dziennikarka i muzykolog. Ponadto o twórczości muzycznej Struga, muzyce tradycyjnej, polskiej scenie folkowej i świadomości kulturowej opowiedzą również: kompozytor, Michał Lorenc; muzyk i animator, Janusz Prusinowski oraz muzyk i etnograf, Witek Broda - podano w zapowiedzi.

Jak zapowiedziano, "po dyskusji w studiu TVP Kultura zaprasza na koncert +Kultura na bis - Kwadrofonik i Adam Strug - Requiem ludowe+, w którym artyści połączyli barokowe melodie oraz teksty zawarte w dziewiętnastowiecznym Śpiewniku Pelplińskim".

Kolejnymi programami niedzielnego cyklu będą: odcinek serii "Centrum, czyli Pogranicze", "Anatol też lubi podróże" według pomysłu Adama Struga (o godz. 19.05) oraz o godz. 19.35 koncert "Folkogranie - Nowa Tradycja", w którym wystąpi Adam Strug z przyjaciółmi oraz zespół Mosaik.

Premiera "Niedzieli z... Adamem Strugiem" - 22 marca o godz. 17 w TVP Kultura.