Aktorka Maja Komorowska została laureatką Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2020 w kategorii Osiągnięcia Życia - ogłosił w środę prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński podczas konferencji prasowej w Warszawie. "To wielka, wspaniała, polska aktorka" - podkreślił.

"To wspaniały, radosny moment. Maja Komorowska to wielka, wspaniała, polska aktorka, która zaczynała (w teatrze - PAP) u Jerzego Grotowskiego. Grała w filmach Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Wajdy. Grała również u Tadeusza Konwickiego, grała u Rafała Wieczyńskiego w filmie o księdzu Jerzym Popiełuszce" - przypomniał Jabłoński, określając artystkę mianem "wielkiej postaci sztuki i kina".

"Jest osobą, która w stanie wojennym działała bardzo ofiarnie przez wiele miesięcy, żeby wszyscy internowani mieli co jeść i mieli w co się ubrać. Jest przykładem dla wszystkich polskich filmowców" - podkreślił. "Pani Maju! Na kolana przed panią. Dziękujemy serdecznie" - zakończył swoją laudację.

Dariusz Jabłoński przypomniał we środę: "tę nagrodę ujawniamy wcześniej, żeby osoba, której przyznajemy ten zaszczytny tytuł - nie tylko za dorobek całego życia, ale również za to, kim jest, jaką osobą jest - żeby nie musiała się denerwować w czasie ceremonii".

Maja Komorowska urodziła się 23 grudnia 1937 r. w Warszawie. W 1960 r. ukończyła studia na Wydziale Lalkarskim krakowskiej PWST. Karierę teatralną rozpoczynała w Teatrze Lalek "Groteska" w Krakowie. Potem przeniosła się do opolskiego Teatru 13 Rzędów Jerzego Grotowskiego, a następnie do jego Teatru Laboratorium we Wrocławiu. Z Grotowskim pracowała do 1968 r.

W początku lat 70. została zaangażowana do Teatru Współczesnego w Warszawie prowadzonego przez Erwina Axera. U Axera zagrała m.in. w "Lirze" Edwarda Bonda, "Święcie Borysa" Thomasa Bernharda, "Rzeczy listopadowej" Ernesta Brylla i "Kordianie" Słowackiego. Pierwszą rolę komediową - Glorię - kreowała w spektaklu Jerzego Jarockiego "Każdy kocha Opalę" wg Johna Patricka. Na scenie Współczesnego zagrała też m.in. w przedstawieniach Helmuta Kajzara ("Bolesław Śmiały" i "Paternoster").

Maja Komorowska to jedna z najwybitniejszych aktorek w historii polskiego kina i teatru. Stworzyła wielkie kreacje aktorskie w inscenizacjach m.in. Jerzego Jarockiego, Erwina Axera, Macieja Englerta i Krystiana Lupy. Przez wiele lat związana z warszawskim Teatrem Współczesnym, gdzie obecnie można oglądać ją w spektaklu "Mimo wszystko". Od ponad 20 lat występuje także w Teatrze Dramatycznym w Warszawie w "Szczęśliwych dniach" Samuela Becketta w reżyserii Antoniego Libery.

Stworzyła szereg kreacji na wielkim i małym ekranie, m.in. w filmach Andrzeja Wajdy ("Wesele", "Panny z Wilka", "Katyń"), Edwarda Żebrowskiego ("Ocalenie"), Tadeusza Konwickiego ("Jak daleko stąd, jak blisko", "Lawa"), Krzysztofa Kieślowskiego ("Dekalog I"), a przede wszystkim Krzysztofa Zanussiego, z którego kinem kojarzona jest najczęściej. U Zanussiego zagrała m.in. w "Życiu rodzinnym", "Za ścianą", "Bilansie kwartalnym", "Roku spokojnego słońca", "Stanie posiadania", "Cwale".

W 1982 r. zajęła się pedagogiką i została wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (później Akademii Teatralnej) im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W 1991 r. została profesorem tej uczelni. Wyreżyserowała w niej słynne spektakle dyplomowe ze studentami, m.in.: "Przy stole", "Opowieści z Hollywood" Christophera Hamptona (2006), "Panny z Wilka" Jarosława Iwaszkiewicza, nagrodzone na VI Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych, oraz "Szkice z Dostojewskiego" (2014).

Znana jest także z działalności obywatelskiej w Komitecie Prymasowskim oraz z pomocy internowanym w stanie wojennym.

W 2008 r. Maja Komorowska została odznaczona przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego Złotym Medalem Gloria Artis; w 2010 r. otrzymała Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.

Podczas XV Festiwalu "Dwa Teatry" Sopocie, w 2015 r., uhonorowano ją Wielką Nagrodą za "wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Telewizji".

Polskie Nagrody Filmowe Orły przyznawane są przez Polską Akademię Filmową od 1999 roku. Nagrodę za Osiągnięcia Życia w poprzednich latach otrzymali m.in. Wojciech Jerzy Has, Andrzej Wajda, Tadeusz Konwicki, Roman Polański, Kazimierz Kutz, Jerzy Kawalerowicz, Janusz Morgenstern, Janusz Majewski, Kazimierz Karabasz, Krzysztof Zanussi.

Laureatów Orłów w dwudziestu kategoriach poznamy podczas gali 2 marca, która odbędzie się w Teatrze Polskim w Warszawie. W tym roku po raz pierwszy przyznana zostanie nagroda w kategorii charakteryzacja.