Jednym z najważniejszych wydarzeń 15. edycji festiwalu muzyki elektronicznej Audioriver, który w Płocku (Mazowieckie) odbędzie się w dniach 24- 26 lipca, będzie występ amerykańskiego producenta o pseudonimie ZHU - zapowiedzieli w czwartek organizatorzy imprezy.
Reklama

Wśród wykonawców, którzy tworzą line-up tegorocznej odsłony Audioriver, twórcy festiwalu wymienili m.in. duety Artbat, Catz'n Dogz i Kas:st, Viper Diva oraz Joyhauser, a także Bryana Gee i Dr. Rubinstein.

Organizatorzy Audioriver, anonsując występ ZHU, podkreślili, że do tej pory odwiedził on Polskę tylko raz – właśnie na płockim festiwalu w 2017 r. Zwrócili przy tym uwagę, że przełomowy w jego karierze singiel „Faded” rozszedł się na całym świecie w liczbie ponad 10 mln kopii i przyniósł artyście nominację do Grammy. Jak wspomnieli twórcy Audioriver, ZHU do prac nad swoim najnowszym albumem „Ringos Desert” z 2018 r. „zaprosił gości z odległych muzycznie światów, m.in. Tame Impala czy TOKiMONSTA”.

Audioriver, którego główne wydarzenia muzyczne odbywają się tradycyjnie na malowniczej, nadwiślańskiej plaży w Płocku, jest jednym z największych w Europie festiwali muzyki elektronicznej.

Reklama

Wśród czołowych wykonawców tegorocznej 15. edycji tego festiwalu jego organizatorzy zapowiedzieli już wcześniej występ pochodzącego z Wlk. Brytanii duetu Orbital, a także koncerty podczas których zaprezentują się BICEP, Gorgon City, The High Contrast Band, Len Faki, Mathame, Paula Temple i SNTS oraz Spor i VTSS.

W trakcie dotychczasowych odsłon Audioriver gościli tam m.in.: Richie Hawtin, Leftfield, Crystal Castles i Jamie Woon, a także Sven Vath, Shackleton, Gesaffelstein, Four Tet, Dillinja, Dinky, Jaguar Skills i Ella Eyre. Byli również Carl Craig, Moderat, GusGus, Trentemoller, Paul Kalkbrenner, Roeyksopp i Ricardo Villalobos oraz Modeselektor.

W 2019 r. na festiwalu, który odbywał się od 26 do 28 lipca, wystąpiło ponad stu wykonawców reprezentujących różne gatunki brzmień elektronicznych i alternatywnych. Podczas imprezy działała specjalna strefa Komisji Europejskiej #EUandME podzielona na sektory tematyczne, obejmujące sztukę, ekologię i sport. Była też strefa #sexedPL, gdzie odbywały się m.in. otwarte spotkania z zaproszonymi przez Anję Rubik i Społeczny Komitet ds. AIDS edukatorami.

W ramach ostatniej odsłony Audioriver zorganizowano również panele dyskusyjne, w tym o przyszłości muzyki elektronicznej i muzyce tego gatunku w grach komputerowych. Imprezą towarzyszącą były targi muzyczne.

W 2012 r. Audioriver znalazł się na liście TOP 10 plebiscytu UK Festival Awards, nagradzającego najważniejsze imprezy muzyczne na świecie. Z kolei w 2009 r. portal branżowy Resident Advisor umieścił imprezę na czwartym miejscu wśród festiwali muzyki elektronicznej na świecie - festiwal wyprzedził wtedy m.in. podobne organizowane w Londynie, Tokio i Lipsku.