Blisko 120 obiektów: obrazów, rzeźb, fotografii licytowanych będzie 12 stycznia w DESA Unicum podczas aukcji charytatywnej z której dochód przeznaczony zostanie WOŚP na zakup urządzeń do ratowania życia i zdrowia dzieci.

Po raz drugi mBank przekazał część swojej kolekcji dzieł sztuki na charytatywną licytację dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Również DESA Unicum kolejny rok z rzędu włącza się w organizację stacjonarnej aukcji tych dzieł - poinformowali PAP organizatorzy aukcji.

Dom aukcyjny – tak jak w ubiegłym roku – całkowicie rezygnuje z prowizji. Organizatorzy, chcąc by do licytacji przystąpiło jak najwięcej osób, ustaliło ceny wywoławcze na 500 zł - od takiej kwoty zacznie się licytacja płótna Juliana Fałata "Wyjazd na polowanie". "Rok temu na pierwszej w historii stacjonarne aukcji dzieł sztuki dla WOŚP rekord cenowy pobił obraz Józefa Brandta +Jarmark w Bałcie na Podolu+. Zapłacono zań 1,5 mln złotych, a cena wywoławcza była niewysoka ok. 1000 złotych" - podali organizatorzy.

Na aukcji zaprezentowane zostaną dzieła sztuki dawnej oraz prace przekazane bezpośrednio przez artystów, kolekcjonerów i filantropów. Licytację poprowadzi prezes DESA Unicum Juliusz Windorbski.

"Ubiegłoroczna, pierwsza aukcja dzieł sztuki na rzecz WOŚP okazała się wielkim sukcesem. Liczymy na to, że razem, po raz kolejny, pobijemy rekord. To wyjątkowa inicjatywa, z której cały dochód przeznaczony zostanie na sprzęt medyczny. Bardzo się cieszymy, że już drugi rok z rzędu możemy brać w niej udział" – powiedział Windorbski.

Julian Fałat zaliczany jest do grona najwybitniejszych polskich artystów przełomu XIX i XX w. Jego prace osiągają na aukcjach ceny idące w setki tysięcy złotych. Malarz zasłynął z przedstawiania scen myśliwskich rozgrywających się najczęściej w zimowej scenerii. Malował też pejzaże, wiejskie sceny rodzajowe, portrety i widoki miejskie. Za swoje obrazy wielokrotnie odznaczany był medalami na wystawach międzynarodowych. Wielkoformatowa praca "Wyjazd na polowanie" to dzieło z 1898 roku.

Drugim "przebojem" aukcji będzie rzeźba Igora Mitoraja "Asklepios". Artysta studiował malarstwo w ASP w Krakowie u Tadeusza Kantora. W połowie lat 70. poświęcił się rzeźbie, tworząc kameralne głowy, torsy w charakterystycznych zwojach czy bandażach. Pokazał je na pierwszej wystawie indywidualnej w 1976 roku w Paryżu, która przyniosła mu sukces i uznanie zarówno publiczności jak i marszandów. Mitoraj w swojej sztuce odwołuje się do tradycji antyku. Jego rzeźby, często monumentalne, spotyka się w reprezentacyjnych punktach wielu miast Europy, USA i Japonii. Od 1976 roku rzeźby i rysunki Igora Mitoraja pokazano na 120 wystawach indywidualnych.

Na aukcji licytowane będą również prace takich artystów jak: Jan Berdyszak, Rafał Bujnowski, Magdalena Heyda-Usarewicz, Jan Mioduszewski, Dorota Zuber, Zbigniew Matysek.

Wystawa obiektów będzie czynna od 8 do 12 stycznia 2020, w Domu Aukcyjnym DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A, w Warszawie. Licytacja zacznie się 12 stycznia o godz. 17.