Wśród czołowych wykonawców 15. edycji festiwalu muzyki elektronicznej Audioriver, który odbywać się będzie na nadwiślańskiej plaży w Płocku (mazowieckie) od 24 do 26 lipca 2020 r., będzie pochodzący z Wlk. Brytanii duet Orbital, czyli bracia Phil i Paul Hartnoll.

Organizatorzy płockiego Audioriver, który jest jednym z największych w Europie festiwali muzyki elektronicznej, ogłosili w środę pierwszą część line-upu przyszłorocznej odsłony wydarzenia. Jak podali, oprócz Orbital, wystąpią tam także: BICEP, Gorgon City, The High Contrast Band, Len Faki, Mathame, Paula Temple i SNTS, a także Spor i VTSS.

„Jednym z headlinerów Audioriver 2020 jest Orbital. To bezsprzecznie jeden z najważniejszych projektów w światowej muzyce elektronicznej, który zyskał ogromną popularność w latach 90-tych i choć potem kończył swoją działalność, ponownie wracał do wspólnego koncertowania i produkowania” – podkreślili twórcy Audioriver.

W zapowiedzi przyszłorocznej edycji organizatorzy płockiego festiwalu elektronicznych brzmień zwrócili uwagę, że w 2019 r. minęło 30 lat od debiutanckiego wydawnictwa Orbital pt. „Chime", a „bracia Hartnoll (Paul i Phil - założyciele zespołu) ponownie są w trasie”. „Jednym z przystanków w wakacyjnym terminarzu grupy będzie właśnie Audioriver” - zapewnili.

Reklama

Wymieniając artystów, którzy zaprezentują się podczas kolejnej odsłony tej muzycznej imprezy, organizatorzy przypomnieli m.in., że BICEP tworzą Matt BcBriar i Andy Ferguson, „czyli producenci, DJ-e, założyciele wytwórni i kolekcjonerzy płyt”, a Gorgon City, także jeden z topowych projektów brytyjskiej elektroniki, „w ciągu ostatnich lat odniósł sukces dzięki połączeniu basowej muzyki house, chwytliwych melodii i charakterystycznych wokali”.

„Na Audioriver co roku pojawiają się także przedstawiciele ścisłej czołówki sceny drum and bass i podobnie będzie również w przypadku kolejnej edycji festiwalu” – zapowiedzieli twórcy wydarzenia, anonsując przy tym koncert High Contrast, który na płockiej nadwiślańskiej plaży wystąpi w wyjątkowej formule wraz z kilkuosobowym zespołem.

W trakcie dotychczasowych edycji Audioriver gościli tam m.in.: Richie Hawtin, Leftfield, Crystal Castles i Jamie Woon, a także Sven Vath, Shackleton, Gesaffelstein, Four Tet, Dillinja, Dinky, Jaguar Skills i Ella Eyre. Byli również Carl Craig, Moderat, GusGus, Trentemoller, Paul Kalkbrenner, Roeyksopp i Ricardo Villalobos oraz Modeselektor.

W tym roku na festiwalu, który odbywał się od 26 do 28 lipca, wystąpiło ponad stu wykonawców reprezentujących różne gatunki brzmień elektronicznych i alternatywnych. Podczas imprezy działała specjalna strefa Komisji Europejskiej #EUandME podzielona na sektory tematyczne, obejmujące sztukę, ekologię i sport. Była też strefa #sexedPL, gdzie odbywały się m.in. otwarte spotkania z zaproszonymi przez Anję Rubik i Społeczny Komitet ds. AIDS edukatorami.

W ramach tegorocznej odsłony Audioriver zorganizowano również panele dyskusyjne, w tym o przyszłości muzyki elektronicznej i muzyce tego gatunku w grach komputerowych. Imprezą towarzyszącą były targi muzyczne.

W 2012 r. Audioriver znalazł się na liście TOP 10 plebiscytu UK Festival Awards, nagradzającego najważniejsze imprezy muzyczne na świecie. Z kolei w 2009 r. portal branżowy Resident Advisor umieścił imprezę na czwartym miejscu wśród festiwali muzyki elektronicznej na świecie - festiwal wyprzedził wtedy m.in. podobne organizowane w Londynie, Tokio i Lipsku.