Film "Miłość bezwarunkowa" w reżyserii Rafała Łysaka zdobył Grand Prix, czyli główną nagrodę zakończonego w niedzielę wieczorem 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych "Żubroffka" w Białymstoku. W konkursowej części oceniano ponad sto krótkich metraży.

"Miłość bezwarunkowa" zdobyła też nagrodę publiczności i wyróżnienie jury dziennikarzy zagranicznych. Film przedstawia osobistą historię Rafała, reżysera filmu. Stanowi zapis relacji rodzinnej między 80-letnią, skrajnie religijną babcią, i jej wnukiem gejem.

"Jest sporo dobrych komediowych reportaży, ale ten jest dużo bardziej znaczącym przykładem filmu przepełnionego miłością, ironią i czułością relacji bliskich sobie ludzi. Musi zostać nagrodzony nie tylko dlatego, że to jest dobrze zrobiony film, ale również za swoje mocne przesłanie: +Prawdziwa miłość może przetrwać wszelkie nieporozumienia i różne poglądy na życie+" – tak jurorzy uzasadnili swój werdykt, przyznając "Miłości bezwarunkowej" Grand Prix tegorocznej "Żubroffki".

W ośmiu różnych konkursach (kategoriach) nagrodzono lub wyróżniono także 21 innych krótkich filmów.

Ideą festiwalu, który trwał od środy do niedzieli, jest – jak podkreślają organizatorzy z Białostockiego Ośrodka Kultury – spotkanie kultur różnych stron świata. Białystok i, szerzej, województwo podlaskie jest miejscem, które ma je łączyć.

Główną częścią festiwalu jest rokrocznie konkurs filmów krótkometrażowych, ale w programie były też dodatkowe pokazy filmowe w 20 innych miejscowościach regionu, warsztaty i spotkania z twórcami.

W głównej konkursowej części wzięło udział 107 filmów, które zostały wcześniej zakwalifikowane z ponad 1,5 tys. nadesłanych krótkich metraży. Rywalizowały one w ośmiu kategoriach. Dwie z nich dotyczyły filmów zagranicznych: "Okno na Wschód" (filmy z krajów tzw. bloku wschodniego) oraz "Cały ten świat", trzy – krajowych, czyli produkcji polskich amatorów, studentów i twórców niezależnych.

W konkursie międzynarodowym "Okno na Wschód" pierwszą nagrodę przyznano filmowi "Dcera", który wyreżyserowała Daria Kashcheeva (Czechy), a w "Cały ten świat" otrzymał ją "Electric Swan" w reżyserii Konstantina Kotzamaniego (Francja/Grecja/Argentyna).

W konkursie krajowym studentów zwyciężył film "Krzyżówka" w reżyserii Jana Bujnowskiego, w konkursie twórców niezależnych – "Acid Rain" w reżyserii Tomka Popakula, a wśród amatorów pierwszą nagrodę zdobyło "Lato" w reżyserii Aleksandry Mazoń.

Pozostałe konkursy, w których również wybierano najlepsze filmy, to "Dzieciaki" (filmy dla najmłodszych, którzy są także jurorami), "Videoklipy" oraz "Na skraju" (filmy eksperymentalne i videoart). Przyznano też nagrody m.in. za fabułę, zdjęcia i muzykę.