Podczas przyszłorocznego 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie brytyjska aktorka Helen Mirren odbierze Honorowego Złotego Niedźwiedzia, za całokształt twórczości - poinformowali organizatorzy Berlinale na swojej stronie internetowej.

Brytyjska aktorka odbierze nagrodę 27 lutego 2020 r. w pałacu festiwalowym. Ceremonia wręczenia honorowego Złotego Niedźwiedzia będzie połączona z pokazem filmu "Królowa" (2006) w reż. Stephena Frearsa, w którym Mirren zagrała główną rolę.

"Helen Mirren to silna osobowość, a jej pełne mocy kreacje aktorskie zawsze robią wrażenie" - oceniła, cytowana na stronie festiwalu, dyrektor wykonawcza Berlinale Mariette Rissenbeek.

"Wielokrotnie zaskakuje nas interpretacją złożonych postaci - czy to jako Chris w +Dziewczynach z kalendarza+, czy też jako Królowa Elżbieta II w +Królowej+; jej wizerunki są paradygmatem silnych kobiet i z wielką przyjemnością nagrodzimy ją Honorowym Złotym Niedźwiedziem za jej życiowe osiągnięcia" - dodała Rissebeek.

Jak napisano na stronie Berlinale, "Helen Mirren jest nie tylko jedną z najbardziej znanych aktorek na świecie, ale także jedną z najmłodszych w historii, która dołączyła do słynnej Royal Shakespeare Company - jednej z największych brytyjskich zespołów teatralnych". Współpracowała z takimi reżyserami jak m.in. Peter Brook, Robert Altman, Peter Greenaway i Paul Schrader.

W 2007 r. Mirren zdobyła Oscara i Złoty Glob za rolę w "Królowej". Ponadto była jeszcze trzykrotnie nominowana do Oscara za role w "Szaleństwie króla Jerzego", "Gosford Park" i "Ostatniej stacji".

Wielokrotnie nagradzano ją za jej kreacje sceniczne. Otrzymała m.in. Olivier Award, nagrodę Tony i Drama Desk Award. W 2003 r. nadano jej tytuł szlachecki za zasługi dla teatru.

Jubileuszowy 70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie rozpocznie się 20 lutego i potrwa do 1 marca 2020 r.

W czasie festiwalu widzowie będą mogli też obejrzeć zorganizowaną w hołdzie dla Mirren retrospektywę filmów z jej udziałem. Pokazane zostaną: "Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek" (1989) w reż. Petera Greenawaya, "Kłamstwo doskonałe" (2019) w reż. Billa Condona, "Ostatnia stacja" (2009) w reż. Michaela Hoffmanna i "Długi Wielki Piątek" (1980) w reż. Johna Mackenzie.