Od środy kanał TVP Kultura pojawi się na Multipleksie 8 naziemnej telewizji cyfrowej w wysokiej rozdzielczości obrazu. W Warszawie zaprezentowano najciekawsze premiery najbliższych miesięcy i podsumowano dotychczasową współpracę kanału z instytucjami kultury.

„To próba zrównania poziomów jakości naszego kontentu do sposobu jego pokazywania (…) Dziś możemy mówić o najwyższej jakości jego pokazywania” - powiedziała podczas wtorkowego spotkania dyrektor TVP Kultura Kalina Cyz.

Przypomniała słowa krytyka i publicysty Konstantego Jeleńskiego, który mówił, że kultura jest przede wszystkim sposobem bycia. „Wymaga ciekawości, pożądania, prawdziwych gustów, złożonej sieci odniesień estetycznych, intelektualnych, uczuciowych i zmysłowych. Moim marzeniem jest, by taka była TVP Kultura” - dodała.

Podziękowała również instytucjom, z którymi współpracuje stacja i których przedstawiciele byli na spotkaniu, m.in. Instytutowi Muzyki i Tańca, Warszawskiej Operze Kameralnej, Filharmonii Narodowej, Narodowemu Centrum Kultury, Instytutowi Teatralnemu i Teatrowi Wielkiemu Operze Narodowej.

Wśród propozycji programowych na najbliższe miesiące w TVP Kultura znalazły się m.in. transmisja koncertu sylwestrowego z Filharmonii Narodowej (muzyka Jasquesa Offenbacha), z Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie (początek 15 listopada), pokazy „Halki Wileńskiej” Stanisława Moniuszki z Warszawskiej Opery Kameralnej oraz cykl dokumentów o polskich kompozytorach.

Dyrektor Teatru Wielkiego-Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski zdradził, że trwają pracę nad rejestracją „Fredriany” z muzyką Stanisława Moniuszki.

TVP Kultura trafi na Multipleks 8 (MUX8) naziemnej telewizji cyfrowej i zmieni standard nadawania na High Definition (HD) w nocy z 22 na 23 października.