Anna Nasiłowska podkreśliła, że jako prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich cieszy się z tej nagrody. "Pamiętam też moment, kiedy Wisława Szymborska została nagrodzona (Noblem) i zastanawiałam się, jak to wpłynie na jej twórczość" - dodała. Według Nasiłowskiej Olga Tokarczuk "nie jest pisarką, która postawiła w swoim dziele ostateczną kropkę". "Oczekujemy nowych książek" - dodała.

Według niej, "nagroda Nobla jest fantastycznym wyróżnieniem, bo daje Tokarczuk możliwość spokojnej pracy przez kilka lat, ale z drugiej strony łączy się z presją i ogromnymi oczekiwaniami".

Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018 - poinformowała w czwartek Szwedzka Akademia. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska.

Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Tokarczuk jest autorką m.in.: "Podróży ludzi Księgi", "Prawieku i innych czasów", "Gry na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Ksiąg Jakubowych" oraz "Biegunów", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.