Olga Tokarczuk nie postawiła jeszcze kropki w swojej twórczości - powiedziała PAP pisarka, krytyk literacka, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Anna Nasiłowska, komentując literacką nagrodę Nobla za 2018 r. dla polskiej pisarki.

Anna Nasiłowska podkreśliła, że jako prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich cieszy się z tej nagrody. "Pamiętam też moment, kiedy Wisława Szymborska została nagrodzona (Noblem) i zastanawiałam się, jak to wpłynie na jej twórczość" - dodała. Według Nasiłowskiej Olga Tokarczuk "nie jest pisarką, która postawiła w swoim dziele ostateczną kropkę". "Oczekujemy nowych książek" - dodała.

Według niej, "nagroda Nobla jest fantastycznym wyróżnieniem, bo daje Tokarczuk możliwość spokojnej pracy przez kilka lat, ale z drugiej strony łączy się z presją i ogromnymi oczekiwaniami".

Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018 - poinformowała w czwartek Szwedzka Akademia. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska.

Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Tokarczuk jest autorką m.in.: "Podróży ludzi Księgi", "Prawieku i innych czasów", "Gry na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Ksiąg Jakubowych" oraz "Biegunów", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.