Uspokajamy wszystkich zaniepokojonych tym, że nie rozdaliśmy jeszcze Economicusów za 2018 r. Ogłoszenie wyników naszego konkursu nastąpi w listopadzie podczas Open Eyes Economy Summit w Krakowie, międzynarodowego szczytu, na którym spotykają się zwolennicy ekonomii opartej na wartościach społecznych.
okładka magazyn 20 września 2019 / Dziennik Gazeta Prawna
W poprzednich latach nagrody DGP dla najlepszych książek ekonomiczno-biznesowych przyznawane były podczas wiosennych Warszawskich Targów Książki. Uznaliśmy jednak, że czas spróbować czegoś nowego. Economicus to największy i najważniejszy konkurs książkowy w swojej dziedzinie. Dlatego też zasługuje na szczególną oprawę. Krakowski OEES to okazja i miejsce, które idealnie spełnia te warunki.
Przypomnijmy, że konkurs Economicus jest organizowany już niemal od dekady. Pierwsza edycja była sygnałem, że redakcja DGP bardzo poważnie traktuje publikacje z półki ekonomiczno-biznesowej. Chcieliśmy przeciwstawić się powtarzanemu często twierdzeniu, że są to pozycje trudne lub niszowe. Naszym celem było pokazanie, że czytanie o ekonomii może być równie fascynujące, jak obcowanie z literaturą popularną.
Economicus przez lata ewoluował, ale dość szybko udało się wypracować formułę, w której konkurs funkcjonuje do dziś. Zakłada ona podział tytułów na trzy kategorie. Pierwsza – zwana czasem economicusowym Grand Prix – to najlepsza ekonomiczna książka roku. Wyróżniamy tu prace napisane przez polskich autorów, którzy podejmują szeroko rozumianą tematykę ekonomiczną: w przystępny sposób tłumaczą procesy gospodarcze, pokazują społeczny wymiar dziedziny, którą się zajmują, wnikliwie drążą powiązania ekonomii i polityki czy poszerzają naszą wiedzę na tematy historyczne. Wśród autorów nagrodzonych w tej kategorii znalazło się do tej pory wielu bardzo różnych twórców nie zawsze będących zawodowymi ekonomistami. Co najlepiej pokazuje ducha, który przyświeca naszemu konkursowi. Economicusowego Grand Prix dostali m.in. badacz twórczości Michała Kaleckiego Jan Toporowski, autorka głośnego obrachunku z bilansem prywatyzacji polskiego systemu emerytalnego Leokadia Oręziak, niekwestionowany autorytet w dziedzinie zarządzania Andrzej Koźmiński czy duet Stefan Kawalec i Ernest Pytlarczyk za przenikliwą krytykę wspólnej waluty euro. Obok nich na liście zwycięzców znalazły się również takie osoby, jak pionier tekstów wieszczących nadciągającą klimatyczną katastrofę Marcin Popkiewicz oraz obdarzony dobrym piórem przedsiębiorca Leszek Czarnecki.
Druga kategoria ma wyłowić najlepsze i najbardziej użyteczne pozycje z niezwykle prężnego sektora poradników biznesowych. Nagradzaliśmy w przeszłości m.in. przedsiębiorcę, profesora matematyki i doradcę Andrzeja Jacka Bliklego za jego książki na temat „turkusowego zarządzania firmami”. Ale też docenialiśmy prace na tak różne tematy jak crowdfunding, wykrywanie przestępstw gospodarczych czy budowa obecności firmy w internecie.
W trzeciej kategorii nagradzamy z kolei ważne książki zagranicznych autorów, które zostały przetłumaczone i wprowadzone na polski rynek. Jest to nagroda dla wydawców poszerzających pole rodzimej debaty ekonomicznej. W ubiegłych latach wyróżniliśmy wiele fundamentalnych prac, o których głośno było na całym świecie. Jak choćby „Kapitał w XXI wieku” Thomasa Piketty’ego, „Przedsiębiorcze państwo” Mariany Mazzucato czy „Euro” Josepha Stiglitza.