Siedem znakomitych historii napisanych przez siedmiu utalentowanych autorów. W najnowszym cyklu konkursowym przygotowaliśmy dla naszych Czytelników książki, które warto zabrać na wakacyjny wypoczynek. Trzeba tylko odpowiedzieć na pytanie konkursowe. Regulamin konkursu znajduje się na końcu tekstu.
Lisa Halliday „Asymetria", Wydawnictwo Literackie / Media
Uwaga: Konkurs rozstrzygnięty. Dziękujemy za duże zainteresowanie i nadesłane odpowiedzi. Wkrótce ogłosimy kolejną edycję.

Konkurs

Dla naszych Czytelników mamy jeden egzemplarz każdej z niżej wymienionych książek. Aby wygrać jedną z nich wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

16 czerwca 2019 r. ukazała się w serwisie kultura.gazetaprawna.pl recenzja książki dotyczącej m.in. pewnego „wrażliwego społecznie geniusza kapitalistycznej przedsiębiorczości". O kim mowa?

Odpowiedzi należy przesyłać na adres: hubert.rabiega@infor.pl (tytuł maila „konkurs książkowy”). W treści maila prosimy podać: odpowiedź na pytanie konkursowe, tytuł wybranej książki spośród niżej wymienionych, imię i nazwisko oraz adres, na który wyślemy książkę. Laureatów poinformujemy drogą mailową. Nagrody otrzyma pierwsze siedem osób, które nadeślą prawidłową odpowiedź.

PROSIMY O UWAŻNE PRZECZYTANIE REGULAMINU KONKURSU NA KOŃCU TEKSTU

Książki w puli nagród

Lisa Halliday „Asymetria", Wydawnictwo Literackie
Iza Klementowska „Skóra. Witamy uchodźców", Wydawnictwo Karakter / Media

Jedna z 10 najważniejszych książek 2018 roku według „Time”, „New York Times” i vulture.com. Przyjęty z wielkimi owacjami amerykańskiej krytyki debiut młodej prozaiczki. Książka w stylu Philipa Rotha, jednak „bardziej Rothowska niż sam Roth”.

Dwie współczesne historie, które odbijają się echem i przecinają w zaskakującej asymetrii… Najpierw Mary-Alice – dwudziestoparoletnia asystentka w dużym nowojorskim wydawnictwie, inteligentna i utalentowana – w Central Parku poznaje wielkiego pisarza. Dzieli ich duża, prawie pięćdziesięcioletnia różnica wieku, łączy literatura i namiętność. On daje jej ciasteczka, podsuwa intrygujące lektury, spłaca studencki kredyt. Ona – ekscytujący seks, przywiązanie, dyskrecję. Mentor i uczennica.

Historia Amara jest inna, jednak tylko pozornie niezależna. To Amerykanin irackiego pochodzenia. Ma brooklyński akcent, dyplom ekonomisty i dwa paszporty, którym zawdzięcza zatrzymanie przez służby imigracyjne na londyńskim lotnisku Heathrow w drodze do Kurdystanu, gdzie ma odwiedzić brata. Zupełnie nieoczekiwanie staje się zakładnikiem konfliktu rozgrywającego się na Bliskim Wschodzie.

Iza Klementowska „Skóra. Witamy uchodźców", Wydawnictwo Karakter
Katarzyna Grochola „Zranić marionetkę", Wydawnictwo Literackie / Media

Są z różnych zakątków świata, gdzie groziło im zniewolenie lub śmierć. Przybyli z Iranu, Erytrei, Iraku, Czeczenii, Palestyny i Sudanu. Shirin, Elsa, Namir, Leyla, Nidal, Awad. Każde z nich ma inną życiową historię, inną osobowość, inaczej patrzy na świat. Łączy ich jedno: są uchodźcami, którzy mieszkają w Polsce. W poruszającym reportażu Iza Klementowska opowiada o ich losach, o tym, jak znaleźli się w naszym kraju, jak wygląda ich codzienność, o czym marzą. Szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego słowo na „u” wywołuje u jednych lęk, u innych kompletną obojętność, a u jeszcze innych agresję. Rozmawia też z aktywistami społecznymi i artystami, dla których pomoc uchodźcom stała się sensem życia.

Katarzyna Grochola „Zranić marionetkę", Wydawnictwo Literackie
Robert Krasowski „O demokracji w Polsce", Wydawnictwo Czerwone i Czarne / Media

Miłość, nienawiść, stare grzechy i nowe zbrodnie. Kto w naszym życiu pociąga za sznurki? Warszawa, tu i teraz. W luksusowym apartamencie odnalezione zostaje ciało znanego biznesmena. Po oględzinach miejsca zdarzenia policja ogłasza, iż było to samobójstwo. Gdy jednak wkrótce dochodzi do kolejnych tajemniczych zgonów, śledczy muszą wziąć pod uwagę, że za wszystkim może stać morderca. Sprawę prowadzi Natan, doświadczony policjant, jeden z ostatnich mężczyzn z zasadami, i przydzielona mu przez policyjną „górę” młoda antropolożka Weronika, pisząca pracę doktorską na temat samobójstw. Obydwoje zmagają się z demonami przeszłości, a nowe śledztwo zaprowadzi ich w rejony, których nawet nie byliby w stanie sobie wyobrazić. Czy w plątaninie coraz bardziej przerażających zdarzeń Natanowi i Weronice uda się odkryć prawdę?

Robert Krasowski „O demokracji w Polsce", Wydawnictwo Czerwone i Czarne
Kate Moore „Radium Girls. Mroczna historia promiennych kobiet Ameryki", wydawnictwo Poradnia K / Media

To kontynuacja „Po południu” i „Czasu Kaczyńskiego”. Autor przedstawia ogólny portret polskiej demokracji. Nic nie jest takie, jakie miało być. Partie są chciwe – nie jedna, nie dwie, lecz wszystkie. Demos niemądry – nie raz, nie dwa, lecz zawsze. Elity również. Ale najciekawsze jest to, że lepiej być nie może. Bo polska demokracja nie jest gorsza niż inne.

Kate Moore „Radium Girls. Mroczna historia promiennych kobiet Ameryki", wydawnictwo Poradnia K
Kerry Fisher „Sekretne dziecko", Wydawnictwo Literackie / Media

Wielka korporacja. Unikatowy produkt. Śmiertelne ryzyko. Pracownice – ofiary. Fascynująca opowieść o wyzysku kobiet i narażeniu ich na wielkie niebezpieczeństwo. W latach 20. XX wieku amerykańska firma United States Radium Corporation opatentowała i produkowała wyjątkowy jak na tamte czasy wynalazek: farbę świecącą w ciemności. Składnikiem odpowiedzialnym za ten efekt był radioaktywny rad. Nieświadome zagrożenia, pracownice fabryk wytwarzały pożądane przez klientów przedmioty, a po zakończeniu swojej zmiany same świeciły w ciemnościach. Kiedy po jakimś czasie zaczęły chorować, firma zignorowała wszelkie zawołania o pomoc i odszkodowania. Rozpoczęła się batalia z korporacją oraz walka o zdrowie i życie. Rozpętano w ten sposób jeden z największych skandali tego czasu w Ameryce. Książka Kate Moore zawiera wyczerpującą faktografię. Autorka przywołuje głosy głównych bohaterek skandalu, powołuje się na wzruszające świadectwa – jednym zdaniem, historia ta chwyta za serce. I mimo że od tamtej afery minęło niemal sto lat, temat jest nadal aktualny w świecie, w którym prawa pracownicze i prawa kobiet są niezmiennie przedmiotem dyskusji.

Kerry Fisher „Sekretne dziecko", Wydawnictwo Literackie
„Zabójczy mróz” Louise Penny / Media

Możesz uciekać od swojej przeszłości, ale ona i tak cię dopadnie… Susie musiała zrobić coś, czego odtąd zawsze będzie żałować. A potem zakopała głęboko i wyparła z pamięci przyczyny, dla których postąpiła tak, a nie inaczej. Jednak jej sekret powraca. Czego się tylko nie dotknie, jest naznaczone cieniem tamtego dramatu. Mąż Susie zastanawia się, dlaczego żona oddaliła się od niego. Córki nie potrafią zrozumieć jej zmiennych nastrojów. Susie zdaje sobie sprawę z tego, że przeszłość niszczy jej rodzinę, a poczucie winy zjada ją samą, ale nie potrafi uciec od konsekwencji swoich czynów. Nikt nie zna całej prawdy o Susie, a kiedy jej córki odkrywają rąbek tajemnicy, musi odpowiedzieć na pytanie, które nękało ją przez prawie całe życie: Czy prawda połączy jej rodzinę na nowo, czy rozdzieli na zawsze?

Louise Penny „Zabójczy mróz", wydawnictwo Poradnia K

Spokojne, nieco senne miasteczko na południe od Montrealu. Wszyscy się lubią i znają swoje tajemnice; trwają niczym niezakłócone przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Nic nie zapowiada nadchodzącej tragedii: jedna z mieszkanek miasteczka, CC de Poitiers, ginie porażona prądem podczas meczu curlingu na zamarzniętym jeziorze. Czy to wypadek, czy zaplanowana perfekcyjnie zbrodnia? Kto mógł się jej dopuścić? Podobnie jak poprzednio, w pierwszej części serii kryminałów zatytułowanej „Martwa natura”, do Three Pines zostaje oddelegowany Armand Gamache, pełen uroku i niezwykle błyskotliwy pięćdziesięcioletni szef wydziału zabójstw Sûreté du Québec. CC de Poitiers była tak bardzo nielubiana przez mieszkańców, że niemal każdy mógłby mieć motyw zbrodni. Długa lista podejrzanych to jednak dopiero początek kłopotów. „Czy to możliwe, że mieszkańcy ślicznego, sennego, spokojnego miasteczka skrzyknęli się, by zabić CC de Poitiers? Gamache odgonił tę szaloną myśl. Ale wtedy przypomniał sobie: ta śmierć sama w sobie była szalona”.

PONIŻEJ REGULAMIN KONKURSU. PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁY