Minister kultury Piotr Gliński powołał na stanowisko dyrektora Polskiej Opery Królewskiej na okres 5 sezonów artystycznych (tj. od 1 września 2019 roku do 31 sierpnia 2024 roku) p.o. dyrektora Andrzeja Klimczaka - poinformowało MKiDN.

Andrzej Klimczak to współtwórca Polskiej Opery Królewskiej, bas-baryton, absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

MKiDN w komunikacie opublikowanym na stronie resortu przypomniało, że "z chwilą ukończenia studiów w 1987 r. rozpoczął karierę jako solista Warszawskiej Opery Kameralnej". Jego pierwsze solowe role - jak podano - to "Osmin w +Zaide+ W. A. Mozarta oraz Jan w +Żółtej szlafmycy+ K. Majera". W 1988 r. zadebiutował w roli Figara w "Weselu Figara" W. A. Mozarta w Teatro Principal w Alicante.

"Dotychczasowy dorobek artysty obejmuje ponad pięćdziesiąt pierwszoplanowych bas-barytonowych partii, od barokowych dzieł kompozytorów, takich jak Haendel czy Bach, poprzez niemal wszystkie pierwszoplanowe role w operach Mozarta (wśród nich Don Giovanni, Leporello, Papageno, Figaro, Hrabia Almaviva, Guglielmo, Don Alfonso) i Rossiniego (m.in. Don Bartolo w +Cyruliku Sewilskim+, Mustafa we +Włoszce w Algierze+ czy Selim w +Turku w Italii+), aż po utwory współczesne – by wspomnieć tylko tytułową partię w +Balthazarze+ czy Felixa w +Polieukcie+ Zygmunta Krauzego" - czytamy w komunikacie.

Jest laureatem II Konkursu Moniuszkowskiego w Warszawie. "Artysta specjalizuje się w interpretacji barokowych oper i oratoriów" - podał resort kultury.

Napisano, że "do jego największych sukcesów należą liczne kreacje partii basowej w +Mesjaszu+ Haendla, a także utrwalone w postaci nagrań CD role Argenia w +Imeneo+ Haendla oraz Licomede'a +Tetide in Sciro+ D. Scarlattiego".

Ministerstwo poinformowało, że jako solista, Klimczak "występował na wielu prestiżowych scenach i w salach koncertowych Europy i świata". Wymieniono m.in. Japonię, Liban, Izrael i Oman. "Brał udział w wielu liczących się na świecie festiwalach, m.in. na Carrintischer Sommer (1995), KlangBogen Wien Mozart A-Z (1996) oraz na Festiwalu Muzycznym w Madrycie (1994-6)".

W Polsce występował także na deskach Opery Dolnośląskiej, Opery Bydgoskiej, Teatru Wielkiego w Łodzi oraz w wielu filharmoniach i salach koncertowych (Warszawa, Rzeszów, Gdańsk, Poznań, Łódź, Białystok, Szczecin, Płock).

Jak czytamy w komunikacie, liczne partie kreował pod batutą R. Zimaka, S. Stuligrosza, Ph. Entremonta, T. Wojciechowskiego, J. Kasprzyka, E. Michnik, M. Nowakowskiego, T. Karolaka, R. Silvy, Z. Gracy, Ł. Borowicza, K. Bumanna, M. N. Niesiołowskiego.

W 2001 r. został odznaczony przez prezydenta Złotym Krzyżem Zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej, a w 2012 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Polska Opera Królewska została powołana 1 sierpnia 2017 r. decyzją wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego. Od początku działalności kierował nią Ryszard Peryt, a jego zastępcą był Andrzej Klimczak. Peryt zmarł 23 stycznia po długiej chorobie - od tamtego momentu Klimczak pełnił obowiązki dyrektora.