Sześć znakomitych historii napisanych przez sześciu świetnych autorów. W najnowszym cyklu konkursowym przygotowaliśmy dla naszych Czytelników książki, które warto zabrać na weekendowy wypoczynek. Trzeba tylko odpowiedzieć na pytanie konkursowe. Regulamin konkursu znajduje się na końcu tekstu. Przeczytajcie uważnie!
Krzysztof Varga „Księga dla starych urwisów. Wszystko, czego jeszcze nie wiecie o Edmundzie Niziurskim.", Wydawnictwo Czerwone i Czarne / Media

Uwaga: Konkurs rozstrzygnięty. Dziękujemy za duże zainteresowanie i nadesłane odpowiedzi. Wkrótce ogłosimy kolejną edycję.

Konkurs

Dla naszych Czytelników mamy jeden egzemplarz każdej z niżej wymienionych książek. Aby wygrać jedną z nich wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

W jednej z recenzji opublikowanej w serwisie kultura.gazetaprawna.pl autor pisze o autorze powieści iż "sarkastyczny dystans przykrywa rozpacz zawiedzionego idealisty". O którą powieść chodzi?

Odpowiedzi należy przesyłać na adres: hubert.rabiega@infor.pl (tytuł maila „konkurs książkowy”). W treści maila prosimy podać: odpowiedź na pytanie konkursowe, tytuł wybranej książki spośród niżej wymienionych, imię i nazwisko oraz adres, na który wyślemy książkę. Laureatów poinformujemy drogą mailową. Nagrody otrzyma pierwsze sześć osób, które nadeślą prawidłową odpowiedź.

PROSIMY O UWAŻNE PRZECZYTANIE REGULAMINU KONKURSU NA KOŃCU TEKSTU

Książki w puli nagród

Krzysztof Varga „Księga dla starych urwisów. Wszystko, czego jeszcze nie wiecie o Edmundzie Niziurskim.", Wydawnictwo Czerwone i Czarne
Andrzej Chwalba Wojciech Harpula „Zwrotnice dziejów", Wydawnictwo Literackie / Media

Pierwsza biografia Mistrza. Na początku słów kilka, dlaczego Edmund Niziurski wielkim pisarzem był. Potem galeria rabusiów, złoczyńców, oszustów, których lubimy, a nawet kochamy. A także zacne grono gogów. Później historia życia pisarza, którego fenomenalne książki ukształtowały całe pokolenia dorosłych dziś ludzi. Wielka uczta czytelnicza! Co takiego było w pisarstwie autora Sposobu na Alcybiadesa, że jego historie, rozgrywające się w zgrzebnej Polsce, tak bardzo przemówiły nam do serca, ale i do rozumu? Jak to się stało, że pragnęliśmy zamieszkać w fikcyjnych Odrzywołach? Dlaczego bardziej ekscytowała nas historia broni ukrytej w starym browarze, tajemnica Twierdzy Persil, czy skrzynie Szwajsa w Niekłaju niż skarby piratów zakopane na Karaibach? Dlaczego świat szkoły w Gnypowicach Wielkich był bogatszy i bardziej podniecający niż podróż w osiemdziesiąt dni dookoła świata?

Andrzej Chwalba Wojciech Harpula „Zwrotnice dziejów", Wydawnictwo Literackie
Anna Mateja „Recepta na adrenalinę", Wydawnictwo Czarne / Media

Jaka byłaby teraz Polska, gdyby zwrotnice dziejów ustawiono inaczej? Kto mógł odmienić losy naszego kraju, a kto tego nie zrobił? Autor bestsellerowych książek historycznych i jego alternatywna historia Polski. Nasze „tu i teraz” jest sumą wyborów i zdarzeń sprzed lat. Ta zasada obowiązuje zarówno w przypadku jednostek, jak i całych narodów. Czasami warto zastanowić się, jak wyglądałoby polskie „dziś”, gdyby wydarzenia z przeszłości przybrały inny bieg. Jakie byłoby nasze państwo bez rozbicia dzielnicowego i sprowadzenia Krzyżaków? Czy dynastia Jagiellonów okazała się dla Polski źródłem wielkości czy nieszczęść? A może pod władzą Habsburgów nasz kraj stałby się częścią paneuropejskiej potęgi? Czy Polska mogła uniknąć rozbiorów? Wybitny i ceniony historyk, prof. Andrzej Chwalba, z epickim rozmachem, wizjonerstwem, ale i właściwą sobie naukową precyzją kreśli fascynującą panoramę alternatywnych losów Polski. Opierając się na swojej rozległej wiedzy, prowadzi czytelnika przez świat, który – z powodu takich, a nie innych decyzji i okoliczności – nigdy nie stał się polityczną rzeczywistością, choć był realnym jej wariantem.

Anna Mateja „Recepta na adrenalinę", Wydawnictwo Czarne
Donald Antrim „Głosuj na pana Robinsona i lepszy świat!", Wydawnictwo Karakter / Media

To on odkrył adrenalinę, hormon strachu, walki i ucieczki – Napoleon Cybulski, jeden z największych fizjologów w dziejach medycyny. Gdyby zamiast na Uniwersytecie Jagiellońskim pracował na niemieckiej czy francuskiej uczelni, jego nazwisko byłoby znane na całym świecie. Jest uważany za twórcę krakowskiej szkoły fizjologicznej. Wraz ze współpracownikami wykonał pierwsze na zie­miach polskich badania EKG i EEG. Dzięki nowatorskim doświadczeniom w dziedzinie elektrofizjologii wyjaśnił, w jaki sposób impulsy elektryczne pochodzące z nerwów wprowadzają w ruch mięśnie. Jako badacz ludzkiej psychiki rozważał istnienie nieświadomości jeszcze przed Freudem. Cybulski był też głęboko zaangażowany w sprawy społeczne. Badał problem niedożywienia galicyjskich chłopów, był współ­założycielem pierwszego żeńskiego gimnazjum w Krakowie i zwolennikiem dopuszczenia kobiet do studiów medycznych. Jego przyjaciel i współpracownik Odo Bujwid, znakomity bakterio­log, kierował pierwszym na ziemiach polskich zakładem szcze­pień metodą Ludwika Pasteura.

Donald Antrim „Głosuj na pana Robinsona i lepszy świat!", Wydawnictwo Karakter
Jonathan Eig „Narodziny pigułki", Wydawnictwo Czarne / Media

Groteskowa powieść, której akcja toczy się na amerykańskiej prowincji. W miasteczku doszło do spektakularnej egzekucji burmistrza, wszystkie szkoły zostały zamknięte, a mieszkańcy spędzają czas na budowaniu zasieków wokół domów i spotkaniach w klubie rotarian. Narrator powieści, Pete Robinson, nauczyciel zafascynowany praktykami Inkwizycji, postanawia założyć szkołę we własnym domu i wystartować w wyborach. Surrealny świat jak z koszmarnego snu w wielu aspektach niepokojąco przypomina ten, który dobrze znamy. W prozie amerykańskiego pisarza uderzają literacka wyobraźnia, giętkość języka, czarny humor. To pierwsze polskie wydanie powieści Antrima. W Stanach Zjednoczonych ukazała się ona w 1993 roku i dziś jest już klasyką.

Jonathan Eig „Narodziny pigułki", Wydawnictwo Czarne
Louise Penny „Martwa natura", wydawnictwo Poradnia K / Media

Gdy się spotkali po raz pierwszy w latach 50., Ameryka wchodziła w złotą erę. Na przedmieściach wyrastały dzielnice identycznych domów. Zadbane jak z żurnala żony witały swoich wracających z pracy mężów schłodzonym dry martini. Kingsley opublikował swój szokujący raport, z którego jasno wynikało, że społeczeństwo nie jest tak purytańskie, jak się wszystkim wydawało. Ona – Margaret Sanger, legendarna założycielka ruchu na rzecz kontroli urodzeń, a przede wszystkim jedna z najgłośniejszych orędowniczek przyjemności seksualnej. On – Gregory Pincus, naukowiec outsider, wydalony z Harvardu wizjoner zajmujący się badaniem rozmnażania ssaków. W ciągu kolejnej dekady dołączyli do nich także Katharine McCormick, arystokratka nonkonformistka, liderka ruchu walczącego o prawa kobiet i właścicielka odziedziczonej po mężu fortuny, a także charyzmatyczny lekarz ginekolog John Rock, który szyk hollywoodzkiego aktora filmowego łączył z wieloletnim doświadczeniem w pracy z kobietami, a głęboki katolicyzm z przekonaniem, że „wiara jest marną uczoną”.

Louise Penny „Martwa natura", wydawnictwo Poradnia K

To pierwszy tom bestsellerowej serii o Armandzie Gamache’u – pełnym uroku pięćdziesięcioletnim szefie wydziału zabójstw Sûreté du Québec o wyjątkowej inteligencji i przenikliwym spojrzeniu. Klasyczny szyk powieści kryminalnej w na pozór sielskiej scenerii kanadyjskiej prowincji, gdzie nieustraszony śledczy rozprawia się z mrocznymi tajemnicami jej mieszkańców. Malutkie miasteczko Three Pines na południe od Montrealu. Święto Dziękczynienia. Od strzału z łuku ginie miejscowa emerytowana nauczycielka. Kiedy wszyscy zgodnie podejrzewają wypadek na polowaniu, nadinspektor Gamache i jego zespół są przekonani, że idylliczna osada kryje w sobie dawno pogrzebane sekrety… Książka trzymająca w napięciu dzięki wspaniale oddanej atmosferze małego, dusznego miasteczka, w którym mieszkańcy doskonale się znają i z trudem dopuszczają kogokolwiek do swoich tajemnic i nie zdradzają zależności.

PONIŻEJ REGULAMIN KONKURSU. PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁY