"Festiwale literackie przyciągają ludzi inteligentnych, refleksyjnych, takich, którzy chętnie dyskutują o świecie. Literatura jest tylko jednym ze sposobów uczestniczenia w nim. Pomyślałam więc sobie, że taki festiwal literacki, spotkanie pisarzy z czytelnikami, to świetna okazja do rozmowy o rzeczach dotyczących szerszej perspektywy niż nasze tu i teraz. Większość spraw, jakie dziś intensywnie przeżywamy, zapewne nie wejdzie w ogóle do historii albo znajdzie tam znikome, niewiele znaczące miejsce. Tymczasem procesy naprawdę ważne, które są motorami wielkich przemian społecznych i nawet cywilizacyjnych, dokonują się gdzieś na granicy naszego pola widzenia. Literatura daje nam pretekst, żeby wyjrzeć poza własny horyzont. Tak rozumiałam swoje zadanie jako ambasadora festiwalu" - mówiła Olga Tokarczuk w rozmowie z PAP.

W programie "Apostrofu". Międzynarodowego Festiwalu Literatury, który odbędzie się w dniach 20-26 maja w sześciu miastach Polski, znalazło się 25 festiwalowych premier i 80 spotkań z autorami. Wśród gości m.in. laureatka literackiej Nagrody Nobla Swietłana Aleksijewicz, nagrodzony Pulitzerem Charlie LeDuffe i pierwszy laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego – francuski reporter i korespondent wojenny Jean Hatzfeld.

Wśród gości "Apostrofu" 2019 są także m.in.: B.A. Paris, Łukasz Orbitowski, Szczepan Twardoch, Serhij Żadan, Marek Krajewski, Katarzyna Grochola, Magdalena Witkiewicz, Niki Segnit, Wiktor Jerofiejew, Elisabeth Asbrink, Wojciech Tochman, Adam Zagajewski, Areta Szpura, Marcin Meller, Michał Rusinek, Vincent V. Severski, Ewa Winnicka, Rafał Woś, Wit Szostak, Łukasz Długowski, Marek Pióro, Robert Ziębiński oraz Robert J. Szmidt. W ramach festiwalu odbędą się także rozmowy przygotowane wspólnie z patronami medialnymi "Apostrofu": „Ucieczka w mrok: dlaczego tak nas kręcą dystopie?”, na którą zaprasza magazyn „Pismo” oraz „Punkty zwrotne” z „Vogue Polska”. Dzięki współpracy z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, w ramach "Apostrofu" odbędzie się też dyskusja finalistów nominowanych do tegorocznej nagrody.

W programie festiwalu znalazły się też koncerty - na scenie zobaczymy m.in. Andrzeja Stasiuka wraz z ukraińską formacją Haydamaky z Kijowa, który wykona etno-rockowe kompozycje inspirowane twórczością Adama Mickiewicza. W programie znalazł się także występ Teatru Improwizowanego Klancyk. Aktorzy, którzy w swoim dorobku mają m.in. improwizacje do tekstów Doroty Masłowskiej, Szczepana Twardocha, Mariusza Szczygła i muzyki Pablopavo, zaprezentują się publiczności w scenkach wokół festiwalowych premier.

Organizowany przez Empik festiwal odbywać się będzie w dniach 20-26 maja w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu i Katowicach.