statystyki

Sprzeciw jest konieczny

17.05.2019, 07:33; Aktualizacja: 17.05.2019, 12:00
Frédéric Gros, „Nieposłuszeństwo”, tłum. Ewa Kaniowska, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2019

Frédéric Gros, „Nieposłuszeństwo”, tłum. Ewa Kaniowska, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2019źródło: DGP

Kwestionujcie autorytety!” – słyszymy w szkole, w pracy, w biznesie. Są wśród nas tacy, którzy biorą te nawoływania do serca. Potem żałują, bo spadają na nich razy: zwolnienie, ostracyzm, zaliczenie w poczet oszołomów. A gdy już system zrobi z buntownikami porządek pojawia się zdziwienie: dlaczego ludzie są tak potulni?

Z problemem buntu mierzy się w najnowszej książce Frédéric Gros (znany na naszym rynku z „Pochwały chodzenia”). Francuski filozof przypomina w swojej pracy wiele ważnych literackich opisów sprzeciwu, jak choćby los Antygony. Córka Edypa i Jokasty łamie surowy zakaz króla Teb Kreona (przy okazji swego wuja) i decyduje się pochować brata uznanego za zdrajcę. Bardzo ciekawy jest przebieg jej procesu – okazuje się, że Kreonowi nie wystarcza, iż może ukarać Antygonę. Zarzuca jej narcyzm, szaleństwo, wietrzy w jej akcie sprzeciwu polityczny spisek wymierzony w jego tron. Kreon nie może pojąć, że bunt Antygony nie wymaga dalszych tłumaczeń. Jest niezgodą, bezczelnością, symbolem.

Gros, przytaczając takie przykłady, każe się zastanawiać czytelnikowi nad naturą buntu. Pokazuje, jak bardzo niewdzięczna to postawa. Jakby przestrzegał tych, którzy nie zamierzają się podporządkowywać, że łatwo im nie będzie. Że usłyszą o sobie, iż są pożytecznymi idiotami, że zawiedli zaufanie, że są niespełna rozumu albo że wszyscy są przeciwko nim. To bardzo użyteczna lekcja płynąca z tego erudycyjnego eseju francuskiego filozofa.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie