"To właśnie w niedzielę przypada dwusetna rocznica urodzin wybitnego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki. Z tej okazji na rynku Manufaktury stanie scena, na której tancerze Zespołu Tańca Ludowego +Harnam+ wykonają swój premierowy program przygotowany specjalnie na tę okazję" – podała rzeczniczka Manufaktury Justyna Kowalewska.

Będzie można usłyszeć i zobaczyć m.in. mazura ze "Strasznego Dworu", "Polkę Wiosenną", "Poloneza Symfonicznego", a także choreografię do "Prząśniczki", która od 1998 roku jest oficjalnym hejnałem Łodzi. Artyści zaśpiewają również najpiękniejsze arie kompozytora.

W ramach akcji "Łódź Szura Mazura" na rynku Manufaktury odbędzie się próba ustanowienia rekordu we wspólnym tańczeniu tego tańca. W niedzielę przed południem zaplanowano wielką lekcję mazura, którą dla wszystkich chętnych poprowadzą choreografowie "Harnama". W samo południe łodzianie spróbują pobić taneczny rekord; wydarzenie będzie transmitowane na żywo na antenie lokalnego oddziału Telewizji Polskiej, który jest współorganizatorem wydarzenia.

Tego samego dnia o godz. 20.30 przed gmachem łódzkiej opery na pl. Dąbrowskiego odbędzie się plenerowe widowisko "Niestraszny Straszny dwór" z udziałem solistów, chóru, baletu i orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi, które również związane jest z dwusetną rocznicą urodzin twórcy polskiej opery narodowej.

Jak podał Bartosz Jakóbczak z Teatru Wielkiego, widowisko to opowieść o dziele Moniuszki, zaplątanym w tragiczne dzieje Polski - o "pisaniu opery w odruchu serca pana Stanisława, który widząc z okien mieszkania na Krakowskim Przedmieściu klęskę powstania styczniowego, zaczyna śnić o Polsce wielkiej i wspaniałej, o rycerzach wracających w chwale ze zwycięskich bitew, o tradycji i prawdziwym polskim domu; o zajazdach noworocznych, tańcach, waśniach i kłótniach".

Na scenie o wysokości sześciu metrów i towarzyszącym jej telebimie zaprezentowane zostaną fragmenty "Strasznego dworu". Efekty muzycznej opowieści wzmocnione będą wielkimi dziełami malarstwa polskiego i odwołaniem się do dwóch pozycji z panteonu polskiej literatury, którymi inspirował się Moniuszko - "Pana Tadeusza" Mickiewicza i "Ślubów panieńskich" Fredry.

O urodzinach Moniuszki pamięta także Filharmonia Łódzka, która z tej okazji przypomni mniej znaną, choć – jak zapewniają organizatorzy – nie mniej ciekawą część dorobku kompozytora. Na 10 maja zaplanowano koncert oratoryjny "Viva Moniuszko", w którym publiczność usłyszy m.in. muzykę nawiązującą do włoskiego stylu opery komicznej z jednoaktówki "Verbum nobile". Inny charakter twórczości Moniuszki reprezentować będą "Litanie ostrobramskie" oraz "Sonety krymskie" na tenor, chór mieszany i orkiestrę do tekstów Adama Mickiewicza.

Koncert poprowadzony przez kompozytora Łukasza Borowicza poprzedzi spotkanie z udziałem teoretyczki muzyki dr Małgorzaty Janickiej-Słysz.