Pokaz najnowszego filmu Jima Jarmuscha "The Dead Don't Die" ("Martwi nie umierają") zainauguruje 14 maja 72. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes - poinformowali w środowym komunikacie organizatorzy wydarzenia. Obraz amerykańskiego reżysera weźmie udział w Konkursie Głównym.

Jak podano w komunikacie, "The Dead Don't Die" ("Martwi nie umierają") jest trzynastym filmem fabularnym Jarmuscha, stanowiącym "hołd dla kina". "Akcja rozgrywa się w sennym miasteczku Centerville, w którym coś jest nie tak. Godziny światła dziennego stają się nieprzewidywalne, a zwierzęta zaczynają przejawiać niezwykłe zachowania. Nie wiadomo, dlaczego. Wiadomości są przerażające, a naukowcy zaniepokojeni. Nikt nie przewiduje tego, co wkrótce zacznie nękać Centerville. Martwi nie umierają - wstają z grobów i brutalnie atakują żywych. Mieszkańcy miasta muszą walczyć o przeżycie" - czytamy.

W filmie występują m.in. Bill Murray, Iggy Pop, Tilda Swinton, Adam Driver, Chloe Sevigny, Steve Buscemi, Danny Glover, Tom Waits, Rosie Perez i Selena Gomez. Autorem zdjęć jest Frederick Elmes. Za kostiumy odpowiada Catherine George. Producentami są: Joshua Astrachan i Carter Logan.

Światowa premiera "The Dead Don't Die" otworzy wieczorem 14 maja 72. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Obraz amerykańskiego reżysera i scenarzysty weźmie udział w Konkursie Głównym. Polska premiera planowana jest na 26 lipca.

Pozostałe produkcje, które będą rywalizować o Złotą Palmę, zostaną ogłoszone w czwartek 18 kwietnia. Festiwal potrwa do 25 maja.

W lutym organizatorzy imprezy poinformowali, że przewodniczącym jury Konkursu Głównego został meksykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy Alejandro Gonzalez Inarritu. Pod koniec marca podano, że jury sekcji Un Certain Regard przewodniczyć będzie libańska aktorka i reżyser Nadine Labaki. Z kolei przewodniczącą jury sekcji Cinefondation i filmów krótkometrażowych będzie francuska reżyser i scenarzystka Claire Denis.