Podczas międzynarodowej imprezy Grotowski Fest, która będzie towarzyszyć 39. Warszawskim Spotkaniom Teatralnym, widzowie obejrzą 12 przedstawień przyjaciół, współpracowników oraz uczniów i kontynuatorów tradycji teatralnych Jerzego Grotowskiego. Impreza odbędzie się w dniach 3-16 kwietnia.

"Powód, dla którego zdecydowaliśmy się przypomnieć Warszawie idee Jerzego Grotowskiego, to nie tylko powód rocznicowy. (...) Bardzo przejmujące mi się wydało, że bliscy Grotowskiemu ludzie są już wiekowi, a jednak ciągle chcą o nim rozmawiać, ciągle chcą podjąć dyskusję i ciągle są czynni" - powiedział we wtorek dyrektor Warszawskich Spotkań Teatralnych Tadeusz Słobodzianek, przypominając, że w tym roku mija 20. rocznica śmierci artysty.

Zaznaczył, że "Grotowski Fest byłby niemożliwy bez współpracy z Instytutem im. J. Grotowskiego we Wrocławiu i Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards w Pontederze".

"Przedstawienie, które pokażemy podczas Warszawskich Spotkań to będzie ostatnia premiera Petera Brooka - +Więzień+ - wyprodukowany przez teatr Bouffes du Nord" - poinformował. Jak dodał, Peter Brook zapowiedział swój osobisty udział "w prezentacji tego przedstawienia, a także zaproponował, że jeżeli oczywiście (...) Bóg pozwoli, tak dokładnie powiedział, zrobi warsztaty dla młodych reżyserów". "Udział Petera Brooka jest czymś naprawdę niezwykłym i ważnym" - dodał.

Słobodzianek zwrócił uwagę, że podczas Grotowski Fest (3-16 kwietnia) pokazane zostaną nowe przedstawienia przyjaciół i współpracowników Grotowskiego, m.in.: "Tajemne słowa" w reż. Maria Biaginiego z Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards w Pontederze, "Sesje pracy: pieśni tradycji" w reż. Thomasa Richardsa z Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards w Pontederze, "Zwykły dzień tancerza Gregora Samsy" w reż. Eugenia Barby, Lorenza Gleijesesa i Julii Varley z Nordisk TeaterLaboratorium w Holstebro. Zwrócił uwagę, że "te przedstawienia zostaną po raz pierwszy pokazane w Warszawie.

W ramach Grotowski Fest zostaną zaprezentowane także spektakle kontynuatorów i spadkobierców tradycji Jerzego Grotowskiego i jego Teatru Laboratorium. Będą to: "Medee. O przekraczaniu" w reż. Jarosława Freta z Teatru ZAR we Wrocławiu, "Paragraf 196KK (ćwiczenia z terroru)" w wykonaniu zespołu Teatru Ósmego Dnia z Poznania, "Anty-gone tryptyk" w reż. Grzegorza Brala z Teatru Pieśń Kozła we Wrocławiu (ZOBACZ recenzję spektaklu), "Prawda" w reż. Piotra Borowskiego ze Studium Teatralnego w Warszawie, "Kroniki sejneńskie" w reż. Bożeny Szroeder z Teatru Ośrodka Pogranicze w Sejnach, "Przesilenia" w reż. Wacława Sobaszka z Teatru Węgajty, "2.0.4.5. Miniopera metafizyczna" w reż. Tomasza Rodowicza z Teatru Chorea w Łodzi oraz nowy spektakl Piotra Tomaszuka pt. "Faust. Nowa historia" w wykonaniu Teatru Wierszalin z Supraśla.

Zaplanowano również cykl wydarzeń towarzyszących imprezie. Będą to seminarium śpiewu i "Spotkanie w śpiewie", które poprowadzą artyści z Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards w Pontederze, a także konferencja z zespołem redakcyjnym tomu "Grotowski - teksty zebrane", którą poprowadzi prof. Dariusz Kosiński, będący konsultantem naukowym Grotowski Fest.

Na 14 kwietnia zaplanowano panel dyskusyjny pt. "Dwadzieścia lat później", w którym wezmą udział m.in.: Peter Brook, Eugenio Barba, Ludwik Flaszen, Thomas Richards, Lech Raczak i Krzysztof Czyżewski. Poprowadzi go red. Adam Szostkiewicz z "Polityki".

Słobodzianek zapowiedział także cztery wykłady, które poprowadzą dr Małgorzata Dziewulska (o Grotowskim jako prekursorze promocji teatralnej), dr Agnieszka Wójtowicz (o Grotowskim politycznym), prof. Dariusz Kosiński oraz prof. Chris Salata z Uniwersytetu na Florydzie, który opowie o recepcji Grotowskiego obecnie na świecie.

Spektakle, warsztaty, spotkania i panele odbywać się będą w ATM Studio (hala E), w Studium Teatralnym, na Scenie Przodownik, oraz w foyer, w Sali Zatorskiego, na Scenie im. H. Mikołajskiej i na Scenie im. G. Holoubka w Teatrze Dramatycznym.