Przedstawienie zostanie pokazane w czwartek o godz. 18 w Studio teatrgalerii.

"Siedem osób zostaje zaproszonych do udziału w tajnym projekcie w Instytucie Goethego mającego swoją siedzibę na Zamku Książ w mieście Waldenburg. Gdy w tajemniczy sposób ginie jeden z nich, uczestnicy projektu zdają sobie sprawę, że zostali wplątani w aferę kryminalną. Niespodziewane wydarzenia budzą w nich lęk i ciekawość zarazem. Siedmiu bohaterów postanawia dowiedzieć się, kto pragnie ich śmierci. Wspólna lektura +Cierpień młodego Wertera+ prowadzi ich przez emocjonalną drogę egzystencjalnych lęków, smutku, melancholii, romantycznej miłości, obłędu i samobójczych śmierci" - czytamy w opisie spektaklu.

Również w czwartek o godz. 20.30 na Scenie im. H. Mikołajskiej Teatru Dramatycznego widzowie będą mogli obejrzeć przedstawienie "7 minut" Davida Desola w reż. Adama Biernackiego z Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu. Jest to "osadzona w realiach magazynu fabrycznego metaforyczna opowieść o zderzeniu ludzkich pokoleń".

W nurcie głównym 39. WST znalazło się 12 przedstawień. "Ten teatr jest niezwykle różnorodny" - powiedziała kurator nurtu głównego WST Dorota Buchwald. Dodała, że wśród zaproszonych spektakli są "prapremierowe inscenizacje tekstów dramaturgicznych", a część przedstawień "posługuje się formą kolażu czy reportażu". Buchwald zwróciła uwagę, że na WST pojawią się spektakle "mistrzów teatru i debiutantek, głównie reżyserek".

W nurcie głównym WST widzowie zobaczą także: "Otchłań" w reż. Mariusza Grzegorzka z Teatru im. Jaracza w Łodzi, "Cesky diplom" w reż. Piotra Ratajczaka z Teatru im. Kochanowskiego w Opolu, "Beniowski. Ballada bez bohatera" w reż. Małgorzaty Warsickiej i "Holoubek syn Picassa" w reż. Julii Szmyt (oba z Teatru Nowego im. Łomnickiego w Poznaniu), "Popiół i diament - zagadka nieśmiertelności" w reż. Marcina Libera z Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy, "Grotowski non-fiction" w reż. Katarzyny Kalwat (koprodukcja Teatru im. Kochanowskiego w Opolu i Wrocławskiego Teatru Współczesnego), "Ferdydurke" w reż. Aliny Moś-Kerger z Teatru Powszechnego im. Kochanowskiego w Radomiu, "Pod presją" w reż. Mai Kleczewskiej z Teatru Śląskiego im. Wyspiańskiego w Katowicach, "Trojanki" w reż. Jana Klaty z Teatru Wybrzeże w Gdańsku i "Lwów nie oddamy" w reż. Katarzyny Szyngiery z Teatru im. Siemaszkowej w Rzeszowie.

39. WST potrwają do 16 kwietnia. Spektakle będą pokazywane w Studio teatrgalerii, na scenach im. Mikołajskiej i Holoubka w Teatrze Dramatycznym, na Scenie na Woli im. Łomnickiego, oraz w ATM Studio (hala A).

Organizatorem 39. WST jest Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy. Imprezę zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy oraz dofinansowaniu ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego.