"Przez pryzmat silnych kobiet i wrażliwych mężczyzn konstruowaliśmy program tegorocznej edycji festiwalu. Pierwszego dnia - 23 kwietnia - będziemy gościć Teatr Muzyczny z Torunia ze spektaklem +Hemar. Marchewka - próba generalizacji+. To świetnie skonstruowane przedstawienie oparte na dziennikach i piosenkach Hemara. Czworo aktorów nie tylko prezentuje fragmenty tekstów i śpiewa piosenki, ale również sobie akompaniuje" - podkreślił pomysłodawca i koordynator festiwalu Krzysztof Wawrzyniak na konferencji prasowej w poniedziałek.

Jak dodał, drugiego dnia wystąpi polsko-ukraiński Teatr Navpaky z Gdańska, który pragnie "odbrązowić wieszczy literatury ukraińskiej". Widzowie zobaczą spektakl "Tam gdzie wzrok nie sięga" oparty na poezji Tarasa Szewczenki, nawiązujący równiez do sytuacji na Majdanie w Kijowie. Wieczorem założycielka teatru wraz ze swoim zespołem Coolbaba będzie śpiewać w klubokawiarni Niebostan.

Aktor i wokalista Marcin Januszkiewicz w recitalu "Osiecka po męsku" przedstawi własną interpretację utworów poetki. "Czuję się trochę ambasadorem męskiej wrażliwości. Takie zjawisko w przyrodzie istnieje i chyba nie trzeba tego udowadniać" - zaznaczył Januszkiewicz.

W Teatrze Muzycznym wystąpi również Konrad Imiela z recitalem "Wrażliwość na olśnienie". Zdaniem Wawrzyniaka, będzie to bardzo osobisty i ciekawy spektakl, oparty na przeżyciach artysty.

Na festiwalową sobotę 27 kwietnia zaplanowano recital Marcina Wortmanna "Sondheim, którego nie znamy"; publiczność wysłucha songów tego klasyka musicali z towarzyszeniem instrumentów smyczkowych i fortepianu, a wieczorem obejrzy spektakl dyplomowy studentów Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie "Kochanie, zabiłam nasze koty", będący adaptacją powieści Doroty Masłowskiej.

W niedzielę odbędą się przesłuchania do II Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. Troje laureatów, którzy zostaną wybrani przez jury pod przewodnictwem Wojciecha Kościelniaka, publiczność pozna jeszcze tego samego dnia podczas gali finałowej. Najlepszy młody wykonawca piosenki autorskiej otrzyma przyznawaną w tym roku po raz pierwszy statuetkę Jonaszka nawiązującą do postaci patrona konkursu.

W drugiej części gali na scenie pojawi się Aneta Todorczuk i jej "Projekt Koffta" - recital złożony z kilkunastu utworów Jonasza Kofty w nowoczesnej, elektronicznej oprawie i - jak zapowiada sama artystka - "mocniejszej interpretacji".

Wśród wydarzeń towarzyszących spektaklom znajdzie się m.in. dyskusja "Po co teatr offowy" w Klubokawiarni Niebostan, warsztaty mistrzowskie z Konradem Imielą i aktorskie z laureatką poprzedniej edycji Joanną Wiśniewską.

Zdaniem dyrektorki Teatru Muzycznego w Łodzi Grażyny Posmykiewicz, organizowany od niedawna Festiwal OFF Północna i konkurs im Jonasza Kofty trafiły do serc publiczności i z każdym rokiem zdobywają coraz większą popularność.

"Trzy lata temu postanowiliśmy zaproponować naszym widzom zupełnie inny repertuar od tego, z którym jesteśmy utożsamiani od lat; oprócz operetek, musicali, komedii muzycznych, pojawiła się u nas poezja i ballada. Zainteresowanie Festiwalem OFF Północna jest znaczne, więc wydaje nam się, że trafiliśmy w punkt" - podkreśliła.