Film „Sztangista", którego reżyserem jest Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk - zdobył główną nagrodę zakończonego w niedzielę wieczorem 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka w Białymstoku. W konkursie oceniano 109 zakwalifikowanych krótkich metraży.

Ideą festiwalu jest spotkanie kultur Wschodu i Zachodu, a Białystok jest miejscem, które je łączy.

Główną częścią festiwalu organizowanego przez Białostocki Ośrodek Kultury jest konkurs. W tym roku nadesłano rekordową liczbę zgłoszeń ponad 2 tys. filmów z całego świata. Do konkursu zakwalifikowano 109 z nich, które oceniało międzynarodowe jury.

Festiwal trwał od środy, w niedzielę wieczorem odbyła się w Białymstoku gala zamykająca "Żubroffkę", podczas której ogłoszono laureatów. Filmy rywalizowały o nagrody w ośmiu kategoriach. Dwie dotyczą filmów zagranicznych: "Okno na Wschód" (filmy z krajów tzw. bloku wschodniego) oraz "Cały ten świat"; trzy dotyczą filmów krajowych, czyli produkcji polskich amatorów, studentów i twórców niezależnych. Pozostałe konkursy to "Dzieciaki" (filmy dla najmłodszych, którzy są także jurorami), "Videoklipy" oraz "Na skraju" (filmy eksperymentalne i videoart), które były otwarte dla wszystkich twórców.

Reklama

Reklama

Grand Prix, czyli Nagrodę Dyrektora Białostockiego Ośrodka Kultury i 8 tys. zł zdobył "Sztangista", którego twórcą jest ukraiński reżyser Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk. "Odważna fizyczność zdjęć zrobiła na nas wrażenie swoim subtelnym, organicznym a jednocześnie stylizowanym obrazowaniem" - napisało jury w uzasadnieniu.

"Sztangista" zdobył też główną nagrodę w kategorii "Okno na Wschód", a także specjalną nagrodę dla obiecujących twórców z Europy Środkowej i Wschodniej "New Europe Talent Award".

W kategorii filmów zagranicznych "Cały ten świat" nagrodzono film "Ciężar", który wyreżyserował Nika Lindroth von Bahr.

W kategoriach krajowych: "Amatorzy" nagrodzono film Michała Łebskiego "Dziurawa Skarpeta na Emigracji", w kategorii "Studenci" - "Jak zostać papieżem" Justyny Mytnik, a wśród twórców niezależnych film Sebastiana Webera "Gość".

W kategorii „Dzieciaki" przyznano cztery nagrody dla filmów: "Kiem Holijanda" w reżyserii Sarah Veltmeyer, "Endemicznego Alberta" Zuzanny Sławińskiej, "Teorii zachodu słońca" Romana Sokolova oraz "Mrówki" Julii Ocker.

W kategorii "Music Video" najlepszy okazał się teledysk do utworu "Magenta Riddin" DJ Snake'a, który wyreżyserował Nataln Schottenfels i Francesco Colombo. Natomiast w kategorii "Na skraju" wygrał film "Reality Fragment 160921", którego autorem jest Qigemu.

Przyznano też nagrody m.in. za fabułę, zdjęcia, muzykę i specjalną nagrodę publiczności.

"Żubroffka" oprócz konkursu, to także specjalne pokazy zestawów filmów krótkometrażowych, które pokazywane były w kilkunastu miejscowościach w regionie. Podczas festiwalu można było też wziąć udział w warsztatach, śniadaniach filmowych, dyskusjach oraz koncertach.