W kamienicy zakończono już prace budowalne, które obejmowały m.in. dach, elewację i modernizację wnętrz. A wokół odnowionej konstrukcji wieży ciśnień, która zyskała świetlną iluminację, finalizowane są prace związane z zagospodarowaniem terenu - w sąsiedztwie obiektu powstaje park nauki z Eksploratorium Matematyki i Techniki.

„Sama konstrukcja wieży jest już gotowa. Także jej iluminacja. Natomiast trwają jeszcze ostatnie prace wykończeniowe związane z otoczeniem obiektu i budynkiem parku nauki. Prace te powinny zakończyć się w grudniu” – powiedziała w poniedziałek PAP rzeczniczka ciechanowskiego Urzędu Miasta Renata Jeziółkowska. Dodała, iż po ostatecznym zakończeniu prac budowlanych, kolejnym etapem będzie aranżacja wnętrz nowego budynku, m.in. na cele edukacyjne. „Podobnie będzie również w przypadku zabytkowej kamienicy, gdzie zakończono już roboty budowalne” – zaznaczyła.

Nieużytkowana od ponad 40 lat wieża ciśnień w Ciechanowie, będącą zbiornikiem wyrównawczym sieci wodociągowej, powstała w połowie lat 70. XX wieku - to konstrukcja wyróżniona ze względu na swą oryginalność w rankingu The World Geography. Z kolei kamienica, która został włączona do tego samego projektu rewitalizacyjnego, pochodzi z początku XX wieku - przed II wojną światową należała do żydowskiej rodziny Pianka, a kilka lat temu została wyłączona z użytkowania – budynek nigdy wcześniej nie był remontowany.

Reklama

Budżet inwestycji, prowadzonej od 2017 r. i obejmującej rewitalizację obu obiektów, to ponad 13,7 mln zł, z czego ponad 6,3 mln zł pochodzi ze środków unijnych.

Wykonana ze stali konstrukcja ciechanowskiej wieży ciśnień składa się z torusa, czyli zbiornika o pojemności 1560 m sześc., który przypomina kształtem obwarzanek oraz stanowiącej wsparcie hiperboloidy jednopowłokowej o wysokości 22 m, zbudowanej z siatki 64 rur, której podstawa ma średnicę ponad 11 m, a szczyt - gdzie osadzony jest torus – prawie 18 m. W trakcie remontu odnowiono m.in. poszycie zbiornika wieży, a na jej konstrukcji i wokół niej zamontowano ponad 40 lamp ledowych, które będą podświetlać obiekt.

W bezpośrednim sąsiedztwie wieży ciśnień działał będzie park nauki z Eksploratorium Matematyki i Techniki. W wybudowanym pawilonie o powierzchni ok. 600 m kw., znajdą się pomieszczenia edukacyjne przeznaczone m.in. na warsztaty multimedialne rozwijające zainteresowania matematyką, techniką i innymi naukami ścisłymi.

Funkcje edukacyjne pełnić będzie także odremontowana kamienica, gdzie powstanie Klub Młodego Odkrywcy, organizujący m.in. warsztaty naukowe. W budynku znajdzie swą siedzibę również Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta, czyli miejsce przeznaczone na odczyty, wystawy i spotkania tematyczne, a także Klub Seniora.

Jak informował wcześniej Urząd Miasta Ciechanowa, w związku z projektem rewitalizacyjnym wieży ciśnień i zabytkowej kamienicy, które pełnić będą rolę edukacyjną, planowana jest bliższa współpraca z warszawskim Centrum Nauki Kopernik i środowiskiem naukowym. (PAP)