Spektakl „Ziuk! Wspomnienia o Marszałku” w wykonaniu wileńskiego aktora Edwarda Kiejzika zostanie pokazany w środę w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Będzie to jednorazowa prezentacja monodramu, którą teatr uczci urodziny Piłsudskiego, przypadające właśnie 5 grudnia.

„Dokładnie tego dnia, 5 grudnia, przed 151 laty urodził się marszałek. Prezentacja spektaklu wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości” – powiedziała PAP Patrycja Kita z rzeszowskiego teatru.

Dodała, że „Ziuk! Wspomnienia o Marszałku” to pełna dowcipu, humoru, ale też elementów nostalgicznych opowieść o Józefie Piłsudskim widzianym oczami jego przyjaciela i adiutanta generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego.

„W spektaklu Wieniawa, który był bardzo barwną postacią II Rzeczypospolitej, wspomina swego wodza, szefa, komendanta od 1914 roku” – wyjaśniła Kita.

Monodram przygotowało Polskie Studio Teatralne w Wilnie.

„Monodram jest spojrzeniem na Piłsudskiego nie jako na postać posągową, z pomników i obrazów, z nastroszonymi brwiami i sumiastym wąsem, tylko na normalnego człowieka, który miał swoje przywary i słabostki” – powiedział o przedstawieniu jego reżyser Sławomir Gaudyn.

Spektakl zostanie pokazany w Kawiarni Artystycznej znajdującej się foyer rzeszowskiego teatru.

„Ziuk! wspomnienia o Marszałku” miał premierę na scenie dawnego Teatru na Pohulance w Wilnie podczas zorganizowanego przez Polskie Studio Teatralne w Wilnie (PST) 4. Międzynarodowego Festiwalu Monodramu „Monowschód”, który odbył się w październiku tego roku.

Tegoroczna edycja festiwalu, w której wzięło udział osiem zespołów teatralnych z Polski, Ukrainy, Niemiec i Litwy, była poświęcona setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i Litwę. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała