Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podkreślił w poniedziałek, że czas Świąt Bożego Narodzenia powinien służyć łączeniu się ludzi.

„Chciałbym zaprosić wszystkich do przeżywania Świąt zarówno w programie, który będzie adresowany do dzieci i młodzieży, jak i projektach artystycznych oraz inicjatywach charytatywnych. To jest taki okres, w którym chcemy być razem i powinniśmy być razem. Takie jest przesłanie tego wszystkiego, co miasto przygotowuje na Festiwal Bożego Narodzenia” – powiedział Żuk na konferencji prasowej.

Na Starym Mieście już rozpoczęto wieszanie kolorowych gwiazd. Gwiazdy pojawią się też na deptaku, gdzie staną także figury aniołów oraz ułożone z lampek postacie średniowiecznych mieszczan i fragmenty dawnych budowli. Na Placu Litewskim podświetlone będą drzewa i umieszczone zostanie siedzisko zwieńczone okazałą bombką choinkową. 10-metrowa choinka ustawiona będzie przy Ratuszu, a szopka – na deptaku. Symboliczne włączenie świątecznych iluminacji zaplanowano na czwartek.

W sobotę 8 grudnia w Filharmonii Lubelskiej zespół muzyki dawanej Scholares Minores Pro Musica Antiqua wraz z młodzieżowym teatrem Panopticum zaprezentują premierowe przedstawienie musicalu poświęconego postaci św. Mikołaja. Rozstrzygnięty zostanie konkurs dla dzieci i młodzieży na prace literackie i plastyczne inspirowane działalnością tego świętego.

Orszak św. Mikołaja przejdzie przez Lublin w niedzielę 9 grudnia. Organizatorzy zachęcają wszystkich do udziału w nim i przebrania się w charakterystyczne mikołajowe stroje. Będą chcieli pobić rekord Guinnessa w liczbie dzieci przebranych za św. Mikołaja. Zaplanowano mikołajkowy jarmark, rozdawanie prezentów, występy artystyczne, w tym koncert dziecięcego zespołu im. Klimka Bachledy z Zakopanego.

Na Wigilii Starego Miasta mieszkańcy i władze samorządowe spotkają się w niedzielę 23 grudnia. Przez centrum miasta przejdzie bożonarodzeniowy korowód, przy szopce wspólnie śpiewane będą kolędy, wolontariusze przygotują tradycyjny posiłek, wszyscy będą łamać się opłatkiem i składać sobie życzenia.

Przez cały okres świąteczno-noworoczny przy szopce kolędować będą zespoły szkolne i amatorskie. Występy znanych wykonawców w kościołach i salach koncertowych odbywać się będą do połowy stycznia. M.in. Ania Rusowicz zaprezentuje utrzymane w bigbitowym stylu pastorałki z płyty Retro Narodzenie, Romuald Lipko z zaproszonymi muzykami wystąpi z koncertem „Pastorałki pod choinką pod jemiołą”, a Marek Andrzejewski będzie śpiewał ballady na przemian z jazzowymi utworami w wykonaniu Grupy Niesforni.

Od 20 do 23 grudnia na lubelskim deptaku będzie trwał świąteczny jarmark z wyrobami rękodzieła ludowego, ozdobami, zabawkami, wypiekami i daniami na gorąco.

Sylwester miejski w tym roku zaplanowano na deptaku. Na jego obu końcach, na Placu Litewskim i Placu Łokietka, ustawione zostaną sceny. Organizatorzy nie ujawniają jeszcze nazwisk artystów, którzy wystąpią podczas sylwestrowej nocy.